Boskie wzory
Wzory są wszędzie. Nosimy je na sobie i pragniemy się nimi otaczać. Pozwalają wyrazić się estetycznie i kulturowo. Mimo natłoku obrazów wokół nas wciąż potrafią zaskoczyć wielością form i różnorodnością rytmów. Niedoścignioną twórczynią wzorów jest oczywiście sama natura, która kreuje matematyczne zależności w postaci fraktali i od zawsze mobilizowała artystów do tworzenia. Ponad 7-milionowa kolekcja wzorów z całego świata stworzonych przez człowieka mieści się w archiwum Biblioteki Projektowej w dolinie rzeki Hudson, w stanie Nowy Jork. Jak pisze autor książki Wzory. Wewnątrz Biblioteki Projektowej, prezentującej nam część tych wspaniałych zbiorów: „Gdy projektanci spotykają się z tą wspaniałą kolekcją, dzieje się magia”. Ten pięknie wydany album to nieskończone źródło inspiracji, z którego mogą czerpać artyści i designerzy. Prezentuje wybrane wzory, uporządkowane w 26 kategoriach, których nazwy zaczynają się od kolejnych liter alfabetu – od „abstract”, „bling” i „chaos” po „yummy” i „zigzag”. Publikacja wyszła spod skrzydeł wydawnictwa Phaidon, które słynie z dbałości o estetykę. Projekt stworzyła niemiecka graficzka Julia Hasting. Książka ma nietypową formę: dzieli się na trzy działy, które różnią się szerokością kartek, tworząc schodki.
Patterns: Inside the Design Library
Peter Koepke , projekt: Julia Hasting
Phaidon
Kurs na Atlantydę
Nie masz pomysłu na podróż? Znudziły ci się oklepane, zatłoczone kierunki? Chciałbyś przeżyć podróż życia? Jakiś czas temu na rynku wydawniczym pojawił się przewodnik po Atlantydzie. Dzięki niemu zdobędziesz wiele cennych informacji i wskazówek, które ułatwią podróżowanie do tej podmorskiej metropolii. Ze względu na to, że wizy dla przedstawicieli homo sapiens wprowadzono dopiero w 2016 r., nie jest to jeszcze miejsce tłumnie oblegane przez turystów. Z przewodnika dowiesz się m.in., gdzie zlokalizowana jest ta wyspa-miasto, jak do niej dopłynąć, co należy zabrać, by podróż przebiegła miło i bez zbędnych atrakcji, jakie są upodobania kulinarne tubylców lub czym zajmują się po godzinach pracy. Oprócz sporej dawki wiedzy, jaką oferuje nam przewodnik, sama jego forma jest przyjemna wizualnie, czarno-białe, ręcznie wykonane autorskie ilustracje doskonale ukazują klimat tej legendarnej wyspy na Morzu Śródziemnym, którą można odwiedzać o każdej porze roku.
Publikacja jest pracą dyplomową wykonaną w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Atlantyda. Przewodnik po mieście
Natalia Olbińska
Typoforge
Studio/Błażej Ostoja Lniski
Książka 360 stopni
Japonia to kraj, w którym wszystko jest kompaktowe, nawet książki. Ta niewielkich rozmiarów publikacja typu pop-up jest kwintesencją japońskiego podejścia do estetyki. Łączy w sobie graficzną prostotę i harmonijny rytm, które układają się w precyzyjne, misternie wykonane dzieło sztuki użytkowej, od którego nie można oderwać oczu. Książka jest zbudowana z ażurowych stron, kształtem przypominających okna z widokiem na fragment słynnego symbolu Japonii – góry Fudżi, na tle równie symbolicznego wschodzącego słońca. Po rozłożeniu strony tworzą okrąg, układający się w trójwymiarowy pejzaż, którego centralnym elementem jest charakterystyczny kształt wulkanu. Poszczególne kartki różnią się od siebie wyciętymi delikatnymi motywami chmur i żurawi mandżurskich.
Twórcą projektu jest wielokrotnie nagradzany, urodzony w Niemczech architekt i projektant japońskiego pochodzenia Yusuke Oono. Miniaturową książkę zapakowano w małe, eleganckie pudełko. Must have dla wszystkich poszukiwaczy japońskiego piękna.
Mount Fuji 360° Book
Yusuke Oono
Seigensha