25 grudnia 1223 r.
We włoskim Greccio św. Franciszek pokazuje pierwszą świąteczną szopkę z udziałem żywych zwierząt oraz z ludźmi w rolach biblijnych bohaterów. Biedny święty nawet nie ma pojęcia, jak można na tym zarobić…
26 grudnia 1650 r.
Awanturnik i buntownik William Lamport ucieka z meksykańskiego więzienia. Rzecz do zapomnienia przez historyków, gdyby nie to, że Lamport stanie się w przyszłości pierwowzorem Zorro!
27 grudnia 1587 r.
Na krakowskim Wawelu odbywa się ceremonia koronacji Zygmunta III Wazy. Nikt nie podejrzewa, że skończy na kolumnie w Warszawie.
28 grudnia 1925 r.
Siergiej Jesienin – niestroniący od burd i polityki 30-letni buntownik – wiesza się w hotelu w Leningradzie. Taka jest przynajmniej wersja oficjalna. Niektórych dziwi bowiem, że wisielec jest poraniony i posiniaczony. Ale w Kraju Rad nie takie rzeczy się zdarzały.
29 grudnia 1911 r.
Maria Skłodowska-Curie trafia do szpitala. Będzie musiała poddać się operacji macicy. Ale zawsze „życzliwa” prasa sugeruje, że miała romans i zaszła w ciążę…
30 grudnia 1501 r.
Papież Aleksander VI Borgia trzeci raz wydaje za mąż swoją córkę Lukrecję. Cudem dogadał się z rodziną pana młodego w sprawie jej posagu i wygórowanego kieszonkowego. To chyba jedyny cud w życiu tego Ojca Świętego.
31 grudnia 1655 r.
Na zamku w Tykocinie umiera hetman Janusz Radziwiłł, jednoznacznie sportretowany w „Potopie” Sienkiewicza jako zdrajca i kanalia. Prawda historyczna nieco różni się od wersji powieściowej. No, ale autorowi Trylogii nie wypada zaprzeczać…