29 stycznia 1415 r.
Na sobór w Konstancji przybywa polska delegacja. Furorę zrobił Zawisza Czarny – ubrał się w hipsterski strój ozdobiony malowanymi strusimi piórami i jechał na czele szpanerskiego orszaku złożonego z dwóch tuzinów koni. To dopiero byłby pomysł na nową telenowelę TVP: średniowieczną „Modę na sukces”.
30 stycznia 1975 r.
Węgierski wynalazca Ernő Rubik patentuje swoją najsłynniejszą łamigłówkę: „magiczną kostkę”. Przeciętnemu człowiekowi ciężko ją ułożyć. Ale jeszcze bardziej irytujące, że rekordziści potrafią to zrobić w zaledwie kilka sekund!
31 stycznia 1945 r.
Od kul plutonu egzekucyjnego ginie Eddie Slovik. Ten amerykański żołnierz stanął przed sądem za dezercję. Nie był jedynym dezerterem, którego Amerykanie skazali na śmierć, jednak tylko na nim wyrok wykonano. A do końca wojny zostało tylko kilka miesięcy….
1 lutego 1840 r.
Aleksander Dumas żeni się z aktorką Idą Ferrier. Parze jednak nie będzie się układać, a pisarz skupi się na książkach. W 1844 r. napisze „Trzech muszkieterów”, rok później „Hrabiego Monte Christo”, po czym bez żalu rozstanie się z żoną.
2 lutego 1986 r.
W Indiach dochodzi do spotkania Jana Pawła II z Dalajlamą. Mały krok na drodze do zrozumienia między religiami, wielkie kontrowersje dla katolickich konserwatystów.
3 lutego 1014 r.
Umiera Swen Widłobrody – król Anglii, Danii i Norwegii. Śmierć to dla wikinga coś normalnego, ale… pojawia się wątek paranormalny. O jej zadanie podejrzewano bowiem ducha św. Edmunda, mszczącego się na wikińskich najeźdźcach.
4 lutego 1866 r.
45-letnia Amerykanka Mary Baker Eddy doznaje cudownego uzdrowienia po otwarciu Biblii. Dobry powód, żeby założyć własny kościół. Nazwie go Stowarzyszeniem Chrześcijańskiej Nauki.