21 września 454 r. wódz rzymski Aecjusz przybywa na audiencję u cesarza Walentyniana III. Spodziewa się pochwał, a dostaje po głowie mieczem. Cesarz niezdara bał się, że zdolny wódz usunie go z tronu. Tyle że mordując Aecjusza, pozbawił imperium najlepszego obrońcy! Koniec Rzymu coraz bliżej…
•
1 października 1899 r. na stację w Zakopanem wjeżdża pierwszy pociąg. Furmani z okolicy nie byli zadowoleni. Nadal nie są. Co gorsza, turyści też.
•
5 października 1938 r. w ramach testowej emisji programu telewizyjnego w Polsce na szklanym ekranie pojawia się Mieczysław Fogg i zostaje wyświetlony film „Barbara Radziwiłłówna”. Kiedyś to była rozrywka! I bez abonamentu.
•
17 października 1973 r. podczas wojny Jom Kippur między Izraelem a koalicją egipsko-syryjską kraje arabskie z OPEC zmniejszają wydobycie ropy i podnoszą ceny. Rozpoczyna się wielki kryzys naftowy. Faktu, że ropa i wojna idą ramię w ramię, nie sposób już ukryć…
•
18 października 1812 r. w spalonej Moskwie Napoleon bezskutecznie czeka na propozycje pokojowe od pokonanego – jak mu się wydaje – cara Aleksandra I. Nie doczeka się. Zniechęcony i przestraszony nadchodzącą zimą Bonaparte zarządzi odwrót. Za późno! Z Wielkiej Armii zostaną tylko strzępy. I z polskich marzeń o niepodległości także.
•
3 listopada 1938 r. w Paryżu rodzice pokazują 17-letniemu Herszelowi Grynszpanowi list od rodziny ze Wschodu. Okazuje się, że została deportowana z III Rzeszy do Polski. Zbulwersowany nastolatek kupuje broń i w odwecie zabija niemieckiego dyplomatę. Niestety, da tym Hitlerowi pretekst do przeprowadzenia w III Rzeszy „nocy kryształowej”.
•
5 listopada 1906 r. Maria Skłodowska-Curie ma swój pierwszy wykład na Sorbonie. Jednak wśród zgromadzonych jest tyluż zainteresowanych nauką, co ciekawskich – chcących zobaczyć, czy pierwsza profesorka na uczelni zdominowanej przez mężczyzn podoła takiemu zadaniu. To dopiero sensacja!
•
22 listopada 1938 r. w Polsce zostają zdelegalizowane wszystkie organizacje wolnomularskie. Olaboga! To na kogo będzie można zrzucać winę za wszelkie nieszczęścia? Zaraz, zaraz, są jeszcze cykliści…
•
27 listopada 1605 r. na Wawelu ślub biorą magnacka córka Maryna Mniszchówna i car Dymitr Samozwaniec. Władcę reprezentuje pełnomocnik, który przybył z Moskwy z pysznym pierścieniem dla oblubienicy. Dalej bajka się kończy: będą już tylko krew, pot i łzy, a konkretnie bunt bojarów przeciwko Polakom na Kremlu.
•
29 listopada 1314 r. umiera król Francji Filip Piękny – sprawca zagłady templariuszy. Zniszczył ich, bo chciał położyć łapę na pieniądzach zakonników. Ze śmiercią Filipa zrodzi się też legenda o klątwie, którą ostatni mistrz templariuszy rzucił na stosie na swoich prześladowców: jedna z najżywotniejszych i najfantastyczniejszych teorii spiskowych.
•
3 grudnia 1975 r. rodzi się autor „Agendy katastrofisty” z nowego „Przekroju”. I od początku problem: rodzice spodziewali się dziewczynki. Więc jak mogło się to dobrze skończyć?
•
7 grudnia 1914 r. papież Benedykt XV wzywa kraje biorące udział w pierwszej wojnie światowej do zawieszenia broni. Ale kto by tam słuchał człowieka, który nie ma ani jednej dywizji. Na Zachodzie – i Wschodzie – bez zmian.
•
9 grudnia 1952 r. z Londynu znika wreszcie smog, który w kilka dni zabił 4 tys. londyńczyków. Trochę jednak potrwa, nim rządzący przyznają, że winny tragedii jest dym z pieców opalanych węglem, a nie tajemnicze drobnoustroje. Dopiero cztery lata później władze zakażą ogrzewania domów węglem. A na świecie wciąż nie brakuje decydentów zakochanych w „czarnym złocie”.
•
14 grudnia 1903 r. bracia Wright próbują wznieść się samolotem z silnikiem spalinowym. Potłuką swoją maszynę, ale trzy dni później znów spróbują – z lepszym skutkiem. Ale przecież gdyby Bóg chciał, żeby człowiek latał, to dałby mu skrzydła. Ilu katastrof można by uniknąć bez takich zawziętych wynalazców.