10 lipca 1519 r.
Katolicki teolog Johann Eck dyskutuje w Lipsku z Marcinem Lutrem. Przez kilkanaście dni krytykuje postulowane przez reformatora zmiany. Po wszystkim jest pewny, że debatę wygrał. Cóż z tego – nawet jeśli Eck zwyciężył w teologicznej dyskusji, to nie zażegnał problemu, który trwale podzielił chrześcijaństwo.
11 lipca 1920 r.
Polska z kretesem przegrywa plebiscyt w Prusach Wschodnich – czyli na Warmii i Mazurach. I gdzie wypadałoby się z Warszawy na letnie weekendy, gdyby tak już zostało na zawsze?
12 lipca 1409 r.
Krzyżacki komtur z Ragnety donosi dowództwu, że udało mu się umieścić szpiega w otoczeniu wielkiego księcia Witolda. Tym średniowiecznym agentem był… fletnista! Całe szczęście nie miał dobrego ucha albo fałszował, bo Witold nie zatańczył, jak mu Krzyżacy zagrali.
13 lipca 1900 r.
Utalentowany 33-letni pisarz Władysław Reymont nie dość, że jest w finansowym dołku, to jeszcze zostaje ranny w zderzeniu pociągów na trasie Warszawa–Skierniewice. Ale ma szczęście w tym nieszczęściu: dostanie od kolei odszkodowanie, które zapewni mu finansową niezależność.
14 lipca 1921 r.
Amerykański fotografik Man Ray przybywa do Europy. W Paryżu czeka już na niego bardziej uznany kolega – francuski malarz Marcel Duchamp. Będzie rewolucja w fotografii? Da da. Tylko czy miliony to zrozumieją?
15 lipca 1808 r.
Podczas remontu Kolumny Zygmunta, po rusztowaniu wdrapuje się miejscowy cwaniak i kradnie z niej ołowianą płytkę. No i mamy patrona złomiarzy.
16 lipca 1797 r.
We włoskim miasteczku Reggio nell’ Emilia Józef Wybicki pisze pieśń dla Legionów Polskich gen. Dąbrowskiego. Pech, że wciąż nie wiemy, kto skomponował melodię to tego Mazurka.