13 sierpnia 1969 r.
Amerykańscy kosmonauci, którzy jako pierwsi stanęli na Księżycu, biorą udział w paradzie w Nowym Jorku. Trochę jednak na to poczekali: wcześniej musieli przejść trzytygodniową kwarantannę na wypadek, gdyby przyciągnęli ze Srebrnego Globu jakieś diabelstwo! Ech, żeby tak traktować bohaterów…
14 sierpnia 1880 r.
Kończy się budowa katedry w Kolonii, największej takiej gotyckiej świątyni w północnej Europie. Ale trwało to aż 632 lata! Średniowiecze dawno się skończyło, a w architekturze królował już neogotyk.
15 sierpnia 1969 r.
Rozpoczyna się festiwal w Woodstock. Eeee tam, Stonesi nie przyjechali…
16 sierpnia 1794 r.
Podczas insurekcji kościuszkowskiej do obiegu trafiają pierwsze w historii polskie banknoty. Dziś to kolekcjonerska gratka, ale wtedy na niewiele się zdały.
17 sierpnia 1989 r.
Ślub biorą specjaliści od wybuchowych filmów – reżyserka Kathryn Bigelow i reżyser James Cameron. Jednak małżeństwo już po dwóch latach okaże się niewypałem.
18 sierpnia 1976 r.
W zdemilitaryzowanej strefie między dwiema Koreami dochodzi do awantury o ścięcie topoli. Z jej powodu rzuca się na siebie kilkunastu amerykańskich, południowo- i północnokoreańskich żołnierzy. W ruch idą siekiery, są ofiary. Oczywiście chodzi o politykę, a nie o ochronę przyrody…
19 sierpnia 1887 r.
Aleksander Głowacki z zaciekawieniem ogląda całkowite zaćmienie Słońca nad Polską. Wykorzysta to zjawisko w kluczowej scenie swojej powieści Faraon. Książka zyska uznanie, tylko Słońce – jak zwykle – nie dostanie żadnych tantiem.