20 sierpnia 1618 r.
Po atakach na Żydów w Polsce król Zygmunt III Waza zakazuje druku i rozpowszechniania antysemickiego pamfletu Zwierciadło Korony Polskiej Sebastiana Miczyńskiego. Lecz nadal kto chciał, to drukował, czytał i jątrzył.
21 sierpnia 1968 r.
Przez Czechosłowację jadą polskie czołgi. Tak wygląda „bratnia pomoc” zaoferowana przez ZSRR, PRL i inne kraje komunistyczne czechosłowackim stalinowcom bojącym się zmian zapoczątkowanych przez Praską Wiosnę. Dla mieszkańców Czechosłowacji ta interwencja to tragedia. Dla Polaków wstyd na lata.
22 sierpnia 1849 r.
Austriacy atakują Wenecję bombami zrucanymi z balonów. To pierwszy nalot w historii. Większość bomb nie trafi w cel, ale wojskowi już nie zapomną o pomyśle na prowadzenie wojny z powietrza.
23 sierpnia 79 r.
Wezuwiusz drży i dymi, lecz mieszkańców Pompejów wcale to nie niepokoi. W końcu jest 23 sierpnia i obchodzą Vulcanalia, czyli święto boga ognia. Kiedy dojdzie do erupcji wulkanu, będzie już za późno na ucieczkę.
24 sierpnia 1853 r.
George Crum – kucharz z amerykańskiego Saratoga Springs – ma zły dzień. Zirytował go klient żądający absurdalnie cienko pokrojonych frytek. Wściekły kucharz szatkuje ziemniaki, smaży i celowo przesala. Klient, zamiast narzekać, będzie w siódmym niebie. A Crum wynajdzie w ten sposób chipsy.
25 sierpnia 1698 r.
Car reformator Piotr Wielki wraca do Moskwy po wojażach po zachodniej Europie. Odetchną Holendrzy, wśród których z lubością prowadził eksperymenty naukowe, wyrywając zęby kowalskimi obcęgami. Za to mogą już się bać rosyjscy bojarzy – na początek o brody, za które przyjdzie im płacić podatek.
26 sierpnia 1972 r.
W Bratysławie władze czechosłowackie hucznie otwierają ekstrawagancki Nowy Most nad Dunajem. Wygląda niczym UFO, lecz to kosmiczna inwestycja także pod względem kosztów. Most wytrzymał jednak głosy krytyki, potem upadek Czechosłowacji, a w nowych czasach wytrzymuje tłumy turystów.