26 marca 1885 r.
Prusacy zaczynają wysiedlać Polaków i Żydów z paszportami austriackimi i rosyjskimi jako „niepożądanych cudzoziemców”. Te XIX-wieczne „wydarzenia marcowe” ciągnęły się pięć lat. Czy wyciągnięto z nich wnioski? Historia pokazała, że nie.
27 marca 1969 r.
Bojówki dyktatora Haiti François Duvaliera niszczą wioskę Cazale uznawaną za siedzibę opozycji. W ataku przepadają także… dokumenty związane z miejscową Polonią. Bo to właśnie w Cazale osiedliło się wielu polskich żołnierzy Napoleona, którzy podczas kolonialnej wojny przeszli na stronę zbuntowanych Haitańczyków.
28 marca 845 r.
Skandynawscy wojownicy pod wodzą Ragnara Lodbroka zdobywają Paryż. Historia jak z filmu! Zaraz, zaraz, która to część Wikingów?
29 marca 1848 r.
Mróz tak skuwa lodem wodospad Niagara, że ten przestaje płynąć. Gdyby tak częściej, powstałaby nowa atrakcja turystyczna: „lodospad” lub „wodostój”.
30 marca 1984 r.
Pewien nowojorski policjant proponuje kelnerce – zamiast tradycyjnego napiwku – połowę z ewentualnej wygranej w loterii. Następnego dnia wygrywa 6 mln dolarów. Słowa dotrzyma. No, z takich napiwków to można żyć!
31 marca 307 r.
Cesarz Konstantyn Wielki bierze ślub z Faustą. To nieszczęśliwy wybór dla obojga. Fausta oskarży syna cesarza z innego małżeństwa o uwiedzenie. Potem zostanie uduszona w łaźni, gdy rozejdą się plotki, że sama nie miała czystego sumienia. A Konstantyn? Będzie pozował na świętego!
1 kwietnia 1989 r.
Dzień po premierze komedii Piłkarski poker rozpoczyna się dyskusja o korupcji w polskim futbolu, o sprzedawaniu meczów przez piłkarzy, sędziów i działaczy. Najgorsze, że to nie primaaprilisowy żart. Na dodatek ta patologia ciągnąć się będzie latami…