27 listopada 1633 r.
Do Rzymu uroczyście wjeżdża orszak polskiego posła Jerzego Ossolińskiego – specjalnie gubiąc po drodze podkowy, by pokazać bogactwo Rzeczypospolitej. I co tu się dziwić, że półtora wieku później przyszły zabory, skoro tak łatwo pozbywaliśmy się symboli szczęścia…
28 listopada 1918 r.
Polki – jako jedne z pierwszych w Europie – otrzymują prawa wyborcze. Lecz do prawdziwego równouprawnienia płci nawet po 100 latach ciągle daleko…
29 listopada 1972 r.
Na rynek komputerowy wchodzi gra Pong. Zaczęło się tak niewinnie – od odbijania piłeczki…
30 listopada 1427 r.
Na świat przychodzi Kazimierz, syn Zofii Holszańskiej i sędziwego już Władysława Jagiełły. Lecz czy aby jego? Nikt nie udowodnił królowej zdrady małżeńskiej, ale już sama długa lista kandydatów do przyprawienia rogów królowi jest krępująca.
1 grudnia 1953 r.
Hugh Hefner wydaje pierwszy numer „Playboya” – z Marilyn Monroe na okładce. Dziś to smutny dowód na przemijanie…
2 grudnia 1933 r.
Przebywający w USA Bertil Clason bierze ślub – przez telefon – z Sigrid Carlson ze Sztokholmu. Wygodnictwo młodej pary? Gdzie tam, poszło o biurokrację! Szwedka nie mogła dostać pozwolenia na wjazd do USA.
3 grudnia 1872 r.
W Londynie dr George Smith przedstawia odczytaną z glinianych tabliczek opowieść o potopie, która bliźniaczo przypomina biblijną, tyle że pochodzi z mitologii sumeryjskiej. Dowód, że potop był czy że Noe ściągał?