17 marca
Wyszło na jaw, że firma Cambridge Analytica wykorzystywała dane 50 mln użytkowników Facebooka, by wpływać na wyniki wyborów. (Choć Noam Chomsky w rozmowie z „Przekrojem” powiedział, że to błahostka).
24 marca
2 mln głównie młodych ludzi uczestniczyły w demonstracjach domagających się zaostrzenia prawa regulującego posiadanie broni w USA. To odpowiedź na kolejną masakrę w szkole i najliczniejszy protest w historii tego kraju.
kwiecień, maj
Okupacja sejmu przez niepełnosprawne dzieci i ich opiekunów. Rządzący nie chcą spełnić ich postulatów, tłumacząc się pustym skarbcem, my jednak podejrzewamy, że chodzi o puste serce.
9 kwietnia
Brytyjska sieć supermarketów Iceland zapowiedziała, że do końca tego roku wycofa ze wszystkich swoich 900 sklepów towary zawierające olej palmowy. Produkcja tego składnika jest przyczyną masowych zniszczeń przyrody w Malezji, Indonezji i na Borneo.
10 kwietnia
Szczecińska prokuratura uczciła przypadającą w tym roku 200. rocznicę urodzin Karola Marksa, wysyłając trzech policjantów na odbywającą się w Pobierowie konferencję naukową poświęconą myślicielowi. Funkcjonariusze nie wzięli udziału w dyskusji, ale sporządzili notatkę służbową i zrobili kilka zdjęć.
11 kwietnia
Żółw z rzeki Mary River (z charakterystycznym zielonym irokezem na głowie), niegdyś ulubiona maskotka Australijczyków, jest dziś zagrożony wyginięciem. Ludzka miłość wykończy nawet gada.
13 kwietnia
Zmarł Miloš Forman. Szczęśliwego lotu, Mistrzu.
18 kwietnia
Pierwszy od 35 lat seans filmowy w Arabii Saudyjskiej, i to z mieszaną, damsko-męską widownią. Wyświetlano film Czarna Pantera. Sceny przemocy nie zostały ocenzurowane, wycięto tylko pocałunki i przekleństwa. Dotychczas Saudyjczycy, którzy chcieli wybrać się do kina, musieli w tym celu podróżować do Bahrajnu lub Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
19 kwietnia–16 maja
Białoruś: twarz Gérarda Depardieu ozdobiła opakowanie kiełbasy produkowanej w fabryce Agrokombinat Kołos; Diego Maradona został prezesem klubu piłkarskiego Dynamo Brześć.
23 kwietnia
Rząd Francji ogłosił, że planuje zakazać sklepom i producentom wyrzucania i oddawania na przemiał niesprzedanych ubrań.
27 kwietnia
Przywódcy obu państw koreańskich spotkali się w Panmundżomie. Zasadzili symboliczną sosnę, zjedli wiele symbolicznych potraw i wymienili symboliczne uściski. W rozmowie padły symboliczne słowa: „trwały pokój” i „całkowita denuklearyzacja”.
4 marca–30 kwietnia
Były brytyjski, a wcześniej rosyjski agent Siergiej Skripal i jego córka zostali otruci radzieckim trującym środkiem bojowym nowiczok. W odpowiedzi Wielka Brytania wydaliła 23 rosyjskich dyplomatów. W reakcji na to Moskwa nakazała wyjazd takiej samej liczbie dyplomatów brytyjskich. W akcie solidarności kilkudziesięciu pracowników placówek rosyjskich wydalają m.in. USA i kraje UE (w tym Polska). Rosja odpowiada analogicznym krokiem i nazywa zachowanie Zachodu „chamstwem”.
2 maja
Po 59 latach istnienia baskijska organizacja terrorystyczna ETA ogłosiła, że kończy działalność.
8 maja
USA wycofały się z porozumienia nuklearnego z Iranem (Noam Chomsky przewidział to w rozmowie z „Przekrojem”).
9 maja
Skandal w Akademii Szwedzkiej przyznającej Literacką Nagrodę Nobla. Jean-Claude Arnault, mąż członkini akademii Katariny Frostenson, oskarżony został przez kilkanaście kobiet o molestowanie seksualne. Podejrzany jest także o zarabianie na wyciekach wyników obrad (dzięki zakładom bukmacherskim). Samej Katarinie Frostenson zarzucono konflikt interesów. Przypomnieć warto, że Nagroda Nobla przyznawana jest „za stworzenie najwybitniejszego dzieła w podążaniu za ideałami”.
***
12 ton czekolady wylało się na jezdnię autostrady A2 z przewróconej cysterny. Gdyby z takiej ilości czekolady zrobić tabliczki i ułożyć jedną obok drugiej, to łącznie ważyłyby 12 ton.
11 maja
Nowy prezydent Kostaryki, Carlos Alvarado, zapowiedział, że jego kraj będzie pierwszym w świecie państwem, które zupełnie zrezygnuje z używania paliw kopalnych.
12–13 maja
Tańcząca demonstracja przed siedzibą gruzińskiego parlamentu w Tbilisi. Tysiące ludzi protestowały przeciw nalotom policji na kluby muzyczne.
14 maja
USA przeniosły swoją ambasadę do Jerozolimy. Wywołało to protesty Palestyńczyków. Żołnierze izraelscy zabili 60 protestujących.
***
33 naukowców opublikowało artykuł, w którym próbowali dowieść, że ośmiornice przybyły na Ziemię z kosmosu. Pozostali naukowcy im nie uwierzyli.
***
Aleksandretta obrożna, zielona papuga, na dobre zadomowiła się w Polsce. W Nysie zaobserwowano parę z pisklętami. Papugi te są silne, odporne, agresywne, inteligentne i bez skrupułów „czyszczą” dziuple z innych ptasich lokatorów.
15 maja
Drzewa zasiedlone przez korniki nie będą już usuwane z Puszczy Białowieskiej – ogłosił minister środowiska Henryk Kowalczyk.
19 maja
Paweł Pawlikowski nagrodzony na festiwalu w Cannes za reżyserię filmu Zimna wojna. Na stronie 166 „Przekroju” reżyser opowiada o tym Agacie Trzebuchowskiej, czyli Idzie ze swojego poprzedniego, oscarowego filmu.
22 maja
Olga Tokarczuk laureatką Międzynarodowej Nagrody Bookera. (Nawet Noam Chomsky w rozmowie z „Przekrojem” tego nie przewidział).