Każdy dzień i każda noc
Trwa wojna w napadniętej przez Rosję Ukrainie.
2 marca
Obradujący w Nairobi przedstawiciele 175 krajów uchwalili, że do roku 2024 zostaną opracowane międzynarodowe akty prawne, których celem będzie definitywne zakończenie zaśmiecania Ziemi plastikiem.
9 marca
W otchłani antarktycznego Morza Weddella, na głębokości 3000 m poszukiwacze odnaleźli wrak statku „Endurance”, którym płynęła ekspedycja Ernesta Shackletona. Pomimo upływu 107 lat barkentyna jest świetnie zachowana, bez problemu można odczytać jej widniejącą na rufie nazwę (która oznacza wytrwałość).
19 marca
Dwa dni przed kalendarzową wiosną w Polsce pojawił się pierwszy bocian. Pod koniec dnia wylądował w gnieździe nieopodal Łomży. Jest jednym z ponad 100 tys. boćków przylatujących co roku do naszego kraju (to prawie dwa razy więcej, niż ma populacja łomżan).
21 marca
Liczba odkrytych i potwierdzonych planet pozasłonecznych przekroczyła 5 tys. Co do nieodkrytych to można szacować, że w samej naszej Galaktyce jest ich bilion, a galaktyk we wszechświecie – kilkaset miliardów, więc jeszcze trochę do odkrycia zostało.
***
Z kolei 15 km na północ od Suwałk, w okolicy wsi Udryn i Szypliszki, geolodzy odkryli wieczną zmarzlinę. Znajduje się na głębokości prawie 400 m i jest pozostałością po zlodowaceniu, które skończyło się 13 tys. lat temu.
23 marca
Dąb Dunin z Puszczy Białowieskiej został Europejskim Drzewem Roku.
4 kwietnia
Iga Świątek została liderką międzynarodowego rankingu WTA.
6 kwietnia
Zwycięzca francuskiej loterii poinformował, że większość z wygranych 200 mln euro przekazuje na walkę ze zmianami klimatu. Anonimowy darczyńca w wywiadzie dla „Le Parisien” wyjaśnił, że to nie jest spontaniczna decyzja – w tym celu kupował losy.
7 kwietnia
Kolejny skandal w świecie cząstek elementarnych. Eksperymenty wykazały, że bozon W jest cięższy, niż to wynika z wyliczeń. Co dojrzą naukowcy przez to teoretyczne pęknięcie?
25 kwietnia
W wybranych gminach przy granicy z obwodem kaliningradzkim zostanie wprowadzony – w ramach doświadczenia naukowego – bezwarunkowy dochód podstawowy (1300 zł miesięcznie dla każdej osoby dorosłej). Jak informuje portal Uniwersyteckie.pl, eksperyment potrwa dwa lata, choć nie wiadomo jeszcze, kiedy się rozpocznie.
7 maja
Karina Chwastek, Małgorzata Gaś, Beata Janota, Katarzyna Kowalska, Wiktoria Matloch, Halina Radacz, Katarzyna Rudkowska, Izabela Sikora i Marta Zachraj-Mikołajczyk zostały pierwszymi księżmi płci żeńskiej w polskim Kościele luterańskim. Ordynację poprowadził biskup Jerzy Samiec.
9 maja
Na koncercie zespołu Metallica na stadionie w brazylijskiej Kurytybie kobieta na widowni urodziła dziecko. Była w 39. tygodniu ciąży. Maleństwo wytrzymało prawie cały występ, wyskoczyło dopiero trzy piosenki przed końcem – przy utworze Enter Sandman.
11 maja
Laureatem Nagrody Templetona został fizyk kwantowy Frank Wilczek, noblista z 2004 r. „Odkrywając niezwykły porządek w świecie przyrody, prof. Wilczek docenił różne sposoby myślenia o rzeczywistości. Kiedy stajemy twarzą w twarz z pięknem, które on opisuje, nie możemy nie zastanawiać się nad miejscem i celem ludzkości we wszechświecie” – czytamy w uzasadnieniu.
12 maja
Pierwsze zdjęcie czarnej dziury znajdującej się w centrum naszej Galaktyki. Obraz został uzyskany przez sieć radioteleskopów, więc nie zalicza się do fotografii, ale i tak widać, że dziura jest bardzo czarna.
16 maja
Opublikowane dane wykazują, że rok 2021 był rekordowy pod względem liczby zlikwidowanych w Europie zapór wodnych. Z pożytkiem dla ryb oraz innego życia wodnego, a w dalszej perspektywie również dla ludzi, na całym kontynencie z rzek usunięto 239 tam, w Polsce – 3.
23 maja
William Gannon – radny walijskiego miasteczka Pembroke Dock – zrezygnował z pełnionej funkcji, ponieważ ludzie uporczywie podejrzewali go, że jest słynnym na cały świat artystą Banksym, przez co nie mógł sprawować swoich obowiązków.