W 100-lecie narodzin Ettore Sottsassa, jednego z najsłynniejszych i najbardziej wpływowych włoskich architektów i dizajnerów, mediolańska Triennale zorganizowała wystawę jego prac i tekstów krytycznych. W związku z tym gorąco zachęcamy do wycieczki do Włoch! Warto się głębiej zapoznać z myślą Sottsassa z wielu powodów.
Przede wszystkim dlatego, że odnajdą go Państwo w swoich domach. Od szwedzkiego potentata meblowego po polskie małe firmy wszyscy mają w swojej ofercie meble i inne przedmioty nawiązujące do jego stylu. Przeszklone witryny apteczne? To on! Geometryczne, kolorowe meble o postmodernistycznych kształtach? Także! Lalkopodobne świeczniki złożone z figur geometrycznych? Bingo! Sottsass, choć mało znany, obecny jest wszędzie.
Postać barwna, niejednoznaczna. Architekt, projektant, pisarz i krytyk. Świetny dizajner, twórca wielu ikonicznych produktów, a zarazem zagorzały krytyk konsumpcjonizmu. Założyciel Memphis Group, jednej z najbardziej wpływowych trendsetterskich grup artystycznych w latach 80., który zarazem negował istnienie uniwersalnych kanonów piękna i funkcji. Stały współpracownik koncernu Olivetti – potentata produkującego sprzęt biurowy, ale do końca życia pozostał niezależny, wierny sobie i swoim ideałom, nawet za cenę odrzucenia stałej pensji, którą firma chciała mu zagwarantować. Twórca produktów wygodnych, pięknych i nierzadko wielobarwnych. Potrafił projektować rzeczy zarówno stonowane, jak i krzykliwe, niemalże jarmarczne. Postać równie złożona i wielowymiarowa co jej prace.
Tak Sottsassa, jak i jego dzieła naprawdę warto poznać lepiej!