Zapraszamy księgarnie kameralne w całej Polsce do współtworzenia z „Przekrojem” Ogólnopolskiego Turnieju Krzyżówek.
16. edycja Ogólnopolskiego Turnieju Krzyżówek odbędzie się już 25 listopada. Księgarnie, które chciałyby dołączyć i zorganizować rozgrywki także u siebie, mogą zgłaszać się do 9 listopada pod adresem: [email protected].
Dlaczego warto? Dlatego że to impreza pełna pozytywnych emocji, nieoczywistych skojarzeń, humoru i słów – czyli tego, co czytelnicy (oraz księgarze) lubią najbardziej!
Fundacja PRZEKRÓJ zapewnia wszelkie materiały potrzebne do zorganizowania turnieju, a także pomaga w rozpowszechnianiu informacji o tym wydarzeniu.
Emocje – pionowo i poziomo
– Do tej pory odbyło się już 15 edycji naszego turnieju – mówi Anna Jaklewicz z Fundacji PRZEKRÓJ. – Ostatnia z nich toczyła się jednocześnie w kilkunastu księgarniach kameralnych w całej Polsce, m.in. w Bydgoszczy, Szczecinie, Kołobrzegu czy Warszawie.
Uczestnicy rozpoczynają rozwiązywanie turniejowej krzyżówki o tej samej godzinie; w każdej księgarni nad uczciwym przebiegiem rozgrywek czuwają księgarze. Kiedy pierwszy zespół zgłosi księgarzowi rozwiązanie krzyżówki, a ten potwierdzi, że jest ono prawidłowe, wysyła je (razem z dokładną godziną przyjęcia wypełnionej krzyżówki) do organizatorów. Oficjalne ogłoszenie wyników odbywa się na fanpage’u „Przekroju”.
– Nasza księgarnia współtworzyła Turniej Krzyżówek już kilka razy i zawsze tak samo podziwiam tych, którzy biorą w nim udział – mówi Agnieszka Kurc z księgarni Skład Główny w Koluszkach. – A okazuje się, że zapalonych krzyżówkowiczów jest sporo: podczas ostatniej edycji były zajęte wszystkie turniejowe stanowiska w naszej księgarni.
To właśnie w Składzie Głównym padła główna wygrana w ostatniej edycji turnieju. Zwycięzcy, Dorota i Piotr Garbacikowie, rozwiązali krzyżówkę w zaledwie 25 minut!
– Pamiętam tamtych uczestników i szczerze mówiąc, od początku miałam pewne przeczucie, że akurat oni mogą wygrać. Widać było, że to doświadczeni krzyżówkowicze: z wyobraźnią, wiedzą, umiejętnością skojarzeń – mówi pani Agnieszka. – Ale też miło wspominam trójkę piętnastolatków, którym co prawda udało się rozwiązać tylko dwa albo trzy hasła, ale już po zakończeniu rozgrywek z dużą ciekawością sprawdzali, jakie były inne słowa. Nie wyszli przed zakończeniem, nie poddali się. Zresztą z tego, co pamiętam, nikt nie wyszedł przed czasem. Co więcej, jeszcze po zakończeniu rozgrywek wiele osób zostało chwilę dłużej, żeby pooglądać książki na półkach.
Zasady 16. Ogólnopolskiego Turnieju Krzyżówek
- Turniej odbędzie się 25 listopada w księgarniach kameralnych w całym kraju.
- Wszyscy uczestnicy i uczestniczki rozwiązują tę samą krzyżówkę.
- Krzyżówkę można rozwiązywać indywidualnie lub w małych grupach (liczących nie więcej niż 3 osoby).
- Do udziału w turnieju w każdym mieście może zgłosić się maksymalnie 30 osób (liczba uczestników i uczestniczek jest uzależniona od możliwości lokalowych księgarni).
- Podczas turnieju nie można ściągać ani korzystać z urządzeń elektronicznych, słowników oraz Internetu.
- Krzyżówkę wypełnia się na czas – rozwiązania wraz z wynikiem czasowym zostaną przekazane przez koordynatorów poszczególnych księgarń koordynatorom głównym.
- Zwycięża osoba, która pierwsza odda w pełni poprawnie rozwiązaną krzyżówkę (uzupełni wszystkie pola i poda hasło).
- Poza ogólnopolskim laureatem bądź laureatką zostaną też wyłonieni zwycięzcy każdej księgarni.
Nagrody w turnieju
Przewidujemy nagrody pieniężne (w formie bonu do wydania w wybranej turniejowej księgarni kameralnej) oraz nagrody rzeczowe.
Dla głównego zwycięzcy/głównej zwyciężczyni – bon o wartości 500 zł, dla zwycięzców/zwyciężczyń w poszczególnych księgarniach – bony o wartości 200 zł. A do tego „Przekrojowy” kubek z Filutkiem i roczna prenumerata cyfrowa „Przekroju”!
„Promocja księgarń kameralnych z Ogólnopolskim Turniejem Krzyżówek” odbywa się dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla księgarń”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.