8 stycznia 1811 r.
W Luizjanie wybucha rebelia z udziałem kilkuset czarnych niewolników. Zginie dwóch „panów” i 95 buntowników. A właściciele zabitych niewolników dostaną od rządu rekompensaty – za uszczerbek na mieniu.
9 stycznia 49 r. p.n.e.
Juliusz Cezar ucztuje i ogląda walki gladiatorów w Rimini. Lecz w myślach już szykuje się, by dzień później powiedzieć „Kości zostały rzucone”, przekroczyć ze swoimi legionami rzekę Rubikon i rozpocząć prawdziwą wojnę.
10 stycznia 1999 r.
Rozpoczyna się emisja „Rodziny Soprano”. Mały krok dla historii mafii, wielki krok dla rozwoju telewizyjnych seriali. Kina już mogą drżeć przed konkurencją.
11 stycznia 1644 r.
Jezuita Michał Boym w drodze morskiej do Indii wysyła list z Mozambiku. Pisze w nich o zwyczajach murzyńskich mieszkańców południowej Afryki. To pierwsza taka polska relacja w historii, szkoda, że przez wiele lat kompletnie zapomniana.
12 stycznia 1795 r.
Stanisław August Poniatowski trzymany jest w Grodnie przez carskie wojska jako zakładnik. Z czasem jego los się pojawi, ale I Rzeczypospolitej – ostatecznie przypieczętuje, trzecim rozbiorem.
13 stycznia 1964 r.
Bob Dylan wydaje płytę The Times They Are a-Changin'. Zamiast tradycyjnych ballad czy piosenek o miłości, proponuje protest songi o biedzie, niesprawiedliwości i rewolucji obyczajowej. Wtedy rokendrolowców jeszcze naprawdę to interesowało.
14 stycznia 2004 r.
Prezydent Bush zapowiada załogowe misje na Księżyc i Marsa. Wielu ufało, że dojdzie do nich szybko, inni dodawali złośliwie, że chętnie wysłaliby w kosmos samego przywódcę USA. Niestety, Bush znów minął się z prawdą.