Neurony w ludzkim mózgu przesyłają informacje z maksymalną prędkością 150 m/s. Najszybszy sprinter świata, słynny Usain Bolt, pokonuje taką odległość w 14,35 s.
*
Najszybszy z delfinów, delfin zwyczajny, pływa z prędkością 60 km/h. Ale impulsy nerwowe w jego mózgu poruszają się sześć razy szybciej (100 m/s).
*
Era telefonicznych kart na impulsy dobiega końca. Jeszcze 20 lat temu było ich w Polsce ponad 95 tys. Najbardziej oblegany automat, stojący przed Stadionem Dziesięciolecia, miewał na liczniku 30 tys. impulsów miesięcznie. Większość z nich pochodziła z kart klonowanych i nabijanych nielegalnie.
*
Specjalistami w klonowaniu od lat pozostają Chińczycy. Już w 1963 r. udało im się sklonować karpia.
*
W 2012 r. album Sebastiana Karpiela-Bułecki i Aleksandry Kurzak „Hej, kolęda!” otrzymał status złotej płyty.
*
Zapowiadany na 2012 r. koniec świata z niewiadomych przyczyn nie doszedł do skutku, niemniej jednak była to ostatnia wspólna płyta wspomnianych wyżej artystów.
*
10 lat przed planowanym końcem świata nastąpił koniec ery budynków z wielkiej płyty. Ostatni tego typu blok socjalny w Polsce wzniesiono w Kielcach, przy ul. Hubalczyków 9.
*
Przy ul. Hubalczyków 9, tyle że w Słupsku, mieści się salon fryzjerski „Keratyna” Agaty Szałowińskiej.
*
Już w XVII w. najsłynniejsze salony prowadziły kobiety: Madeleine de Scudéry, Madame de La Fayette i Catherine de Rambouillet. W salonie Jadwigi Łuszczewskiej przy ul. Królewskiej 37 (róg Marszałkowskiej) zajmowano się między innymi teatrem amatorskim.
*
Łuszczewska, znana też jako Deotyma, była mistrzynią freestyle’u. „Młoda siedemnastoletnia dziewica cudownym sybilijnym natchnieniem mędrków i niedowiarków zachwyca” – pisał o niej w liście Zygmunt Krasiński.
*
W drugiej połowie XVI w., gdy założono pierwszą polską pocztę, list z Krakowa do Wenecji szedł 10, a do Wilna 7 dni. Współcześnie trudno to oszacować.
*
Wilno nazywane bywało Jerozolimą Północy. Wrocław – Wenecją Północy. Chełmno – Krakowem Północy.
*
Pamiątkowy kamień, leżący w Jastrzębiej Górze, w gminie Władysławowo, który wyznacza najdalej wysunięty na północ punkt Polski, nazwano Gwiazdą Północy.
*
Gwiazdy powstają głównie z wodoru i helu, lecz w trakcie życia przybywa w nich atomów cięższych pierwiastków.