24 marca 1967 r. rosnący od XIII w. w Borach Dolnośląskich dąb Chrobry zostaje uznany za pomnik przyrody. Co z tego, skoro i tak stanie się ofiarą wandali i podpalaczy (ostatnio w 2014 r.)? Może już czas na kolejny Marsz Entów?
•
25 marca 1199 r. Ryszard Lwie Serce zostaje trafiony podczas bitwy bełtem z kuszy. „To tylko draśnięcie” – myśli sobie niczym Czarny Rycerz z filmu Monty Python i Święty Graal. Ale 6 kwietnia król pożegna się z tym światem.
•
31 marca 1889 r. w Paryżu następuje uroczyste otwarcie wieży Eiffla. Ma być ozdobą Wystawy Światowej i… na tym kończą się na nią pomysły. Niektórzy zastanawiają się nawet, czy jej nie zdemontować! Wieżę „podtrzymuje” ceniony we Francji polski wynalazca Julian Ochorowicz, który z powodzeniem użyje jej jako masztu antenowego do eksperymentów z telegrafem bezprzewodowym. Bez niego z symbolem Paryża byłoby krucho…
•
5 kwietnia 1573 r. warszawiacy świętują oddanie do użytku pierwszego stałego mostu na Wiśle. To wielkie osiągnięcie ówczesnej inżynierii przetrwa… 30 lat. Przegra z krą. Potem warszawiacy będą musieli długo zadowalać się prowizorkami.
•
10 kwietnia 1815 r. w Indonezji eksploduje wulkan Tambora. Temu, kto się cieszył, że do gigantycznej erupcji doszło daleko od Europy, niebawem zrzednie mina. Wulkan wyrzuci do atmosfery tyle pyłu, że spowoduje globalne obniżenie temperatury i klęskę urodzaju. A kolejny rok, 1816, przejdzie do historii jako „rok bez lata”.
•
14 kwietnia 1936 r. Édith Piaf cieszy się z rosnącej popularności, gdy nagle zostaje zatrzymana i przesłuchana w sprawie zabójstwa jej impresaria Louisa Lepléego. Śpiewający „wróbelek” w klatce nie wyląduje, ale opinii na jej temat ta afera nie poprawi.
•
16 kwietnia 2017 r. w muzeum Charliego Chaplina w szwajcarskim Vevey zbiera się rekordowa liczba jego sobowtórów: 662. Co z tego, skoro żaden go nie zastąpi?
•
17 kwietnia 2008 r. brazylijski piłkarz Legii Warszawa Roger Guerreiro otrzymuje obywatelstwo polskie. Zrewanżuje się golem strzelonym Austrii na mistrzostwach Europy w tym samym roku. Tyle że ze spalonego…
•
24 kwietnia 1277 r. – annały historii odnotowują pod tą datą niezwykle ważną bitwę na Śląsku rozegraną między piastowskimi książętami. Szkoda, że każdy jej opis wygląda jak parodia. Do batalii dochodzi pod Stolcem. Zwycięzcami okazują się książęta: Bolesław Rogatka, Henryk Brzuchaty, Bolesław Srogi i Bernard Zwinny. Ot, polska Gra o tron. Albo Korona Królów 2.
•
29 kwietnia 1945 r. podczas oblężenia Berlina Adolf Hitler żeni się w bunkrze z Ewą Braun. Strzałów na wiwat nie ma.
•
30 kwietnia 1981 r. w PRL-u do kartek na mięso i cukier dołączają kartki na masło, mąkę i kaszę. Dzień później miliony zdegustowanych Polaków wyjdą na ulice, by… celebrować Święto Pracy.
•
2 maja 1536 r. zostaje aresztowana żona króla Henryka VIII Anna Boleyn. Głowa już ją boli, a będzie jeszcze gorzej.
•
9 maja 1573 r. w podwarszawskiej wsi Kamień zliczane są głosy podczas pierwszej w Polsce wolnej elekcji. Jak się okaże, szlachta wybierze na króla Henryka Walezego. Kiepski wybór, bo władca zapisze się w historii głównie tym, że da nogę do rodzinnej Francji.
13 maja 1986 r. rzecznik prasowy polskiego rządu Jerzy Urban zapowiada, że władze PRL-u wyślą bezdomnym w Nowym Jorku tysiące śpiworów i koców. Po kraju zaczyna krążyć dowcip: „Zamienię M-4 w Warszawie na śpiwór w Nowym Jorku”.
•
24 maja 1609 r. król Zygmunt III Waza przenosi się na stałe z Krakowa do Warszawy. Wielkie rzeczy, „Przekrój” też się przeniesie.
•
7 czerwca 1924 r. alpinista George Mallory już dociera do szczytu Mount Everestu, gdy nagle znika. Do dziś nie wiadomo, czy jest pierwszym zdobywcą dachu świata, czy najbardziej pechowym przegranym.
•
11 czerwca 1770 r. kapitan James Cook natyka się na Wielką Rafę Koralową. Jego statek jakoś to przetrwa, on sam pozostanie niewzruszony, ale odtąd dla podwodnych mieszkańców rafy zaczyna tykać zegar zagłady.
•
15 czerwca 1260 r. książę mazowiecki Siemowit I umawia się z Krzyżakami w sprawie podziału ziem wspólnie zdobytych na Jaćwingach. Następny, który naiwnie wierzy, że dogada się z chciwymi zakonnikami.