Słoneczne wiadomości ze świata:
Bank Światowy chciałby w latach 2021–2025 zainwestować 22 mld dolarów w walkę ze zmianami klimatycznymi w Afryce, a konkretnie w „odnawialne źródła energii, ochronę bioróżnorodności i wspomaganie procesów adaptacyjnych i odpornościowych”. Afryka to kontynent, który jest najbardziej narażony na negatywne skutki zmiany klimatu: suszę, powodzie i huragany.
*
Nowy Jork mobilizuje się w obliczu zmian klimatycznych. Administratorzy budynków o powierzchni większej niż 25 tys. stóp kwadratowych (2322 m2) do 2030 r. będą musieli zmniejszyć emisję CO2 o 40%, a do 2050 r. – o ponad 80%.
*
Kolejne polskie miasta zapowiadają rezygnację z jednorazowych naczyń i sztućców w urzędach albo na miejskich imprezach: są wśród nich m.in. Kraków, Wrocław, Sosnowiec, Wałbrzych. Do ekologicznego trendu dostosowują się również sklepy wielkopowierzchniowe, np. Kaufland zrezygnował z korzystania z wody w plastikowych butelkach (zastąpiono ją dystrybutorami z filtrem).
*
Kostaryka planuje do 2050 r. zredukować do zera emisję CO2 w skali całego kraju – wprowadzić elektryczną komunikację publiczną, inwestować w alternatywne źródła energii oraz intensywnie się zalesiać.
*
„New Scientist” donosi, że z białka wyekstrahowanego z macek ośmiornicy można wyprodukować wytrzymały biodegradowalny plastik. Nie kosztem ośmiornicy – naukowcy z Pennsylvania State University zaangażowali do jego produkcji bakterie E. coli. Najbardziej zdumiewające jest to, że ze względu na swoją unikatową strukturę taki materiał będzie mógł sam się naprawiać w przypadku zniszczenia – wystarczy tylko trochę ciepła i nacisku.