O Andrzeju i jego ostatnim wyczynie napisano już bardzo dużo, a my przypominamy tylko, że Jędrek Bargiel towarzyszy nam od pierwszego drukowanego numeru „Przekroju” po naszym „zmartwychwstaniu” (grudzień 2017). Gratulując mu tak niesamowitego wyczynu jak zjazd na nartach z drugiego najwyższego szczytu świata, przedstawiamy „dziesiątkę” Bargiela – czyli prawie wszystko, co wiemy o najmłodszym zdobywcy K2.
1. Pierwszy na świecie zjechał na nartach z ośmiotysięcznika K2 (8611 m n.p.m.). Andrzej jest pionierem zdobywania wysokich szczytów z nartami na plecach. Uważa, iż w tak ekstremalnych warunkach, jakie panują na 7000–8000 m n.p.m., trzeba przebywać jak najkrócej, a narty znacznie pozwalają zredukować czas zejścia. Ponadto, mimo że poruszanie się na nartach w Himalajach to kompletnie inna bajka niż narciarstwo alpejskie, dla Bargiela jest dużo bezpieczniejsze niż „zwykłe” schodzenie.
2. Dopiero druga próba zdobycia K2 i zjazdu ze szczytu zakończyła się sukcesem. Pierwsza odbyła się dokładnie rok temu, jednak pogoda i wypadki losowe pokrzyżowały plany himalaistów. Wtedy Bargiel zdecydował się przerwać wyprawę, lecz doświadczenia zdobyte podczas pierwszego wyjazdu do Karakorum okazały się bezcenne.
3. Andrzej jest trzykrotnym mistrzem Polski w skialpinizmie. Choć mógł zostać kolarzem czy biegaczem, pokochał narty i bardzo szybko zaczął startować w zawodach skialpinistycznych, które łączą podchodzenie na nartach ze zjazdem.
4. K2 to w karierze Bargiela czwarty ośmiotysięcznik, z którego zjechał na nartach. Wcześniej zjeżdżał z Sziszapangmy (2013 r.), Mansalu (2014 r.) i Broad Peak (2015 r.).
5. Pięć szczytów składa się na Śnieżną Panterę, czyli pięć siedmiotysięczników byłego Związku Radzieckiego: Lenina (7134 m n.p.m.), Korżeniewskiej (7105 m n.p.m.), Komunizma (7495 m n.p.m.), Chan Tengri (7010 m n.p.m.) i Pobiedy (7439 m n.p.m.). W 2016 r. Andrzej w ciągu niespełna 30 dni wspiął się na wszystkie i zjechał z nich na nartach, bijąc tym samym 42-dniowy rekord Denisa Urubki z 1999 r.
6. 6 listopada 2015 r. Andrzej Bargiel za zasługi dla rozwoju polskiego skialpinizmu oraz za promowanie imienia Polski w świecie został odznaczony przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Złotym Krzyżem Zasługi.
7. O siedem nowych ośmiotysięczników może powiększyć się oficjalna lista szczytów o wysokości powyżej 8000 m n.p.m. Nepalczykom chodzi o to, aby Międzynarodowa Unia Towarzystw Alpinistycznych dopisała szczyty, które nie były do tej pory traktowane jako samodzielne. Czy Andrzej dołączy je do swojej listy tych, które będzie chciał zdobyć, a potem z nich zjechać? Zobaczymy.
8. Osiem godzin trwał atak szczytowy na Broad Peak – ośmiotysięcznik, z którego Andrzej Bargiel pierwszy na świecie zjechał na nartach w lipcu 2015 r. Trasę, której przebycie zajmuje piechurom około 3 dni, pokonał w niecałe 3 godziny.
9. Andrzej jest dziewiątym z jedenaściorga rodzeństwa. Pasją skialpinistyczną zaraził go starszy brat Grzegorz, wykwalifikowany przewodnik i ratownik wysokogórski. Podczas wyprawy na K2 był z nim młodszy brat Bartek, który jest operatorem drona i autorem zapierających dech w piersiach ujęć brata zjeżdżającego ze szczytu.
10. Choć na świecie nie ma żadnego dziesięciotysięcznika, możemy być pewni, że gdyby był, Andrzej Bargiel oczywiście planowałby jego zdobycie. Po K2 niewątpliwie należy mu się odpoczynek i trochę czasu dla siebie. W zimie z pewnością spotkamy go w jego ukochanych Tatrach, a później… czy przyjdzie czas na zdobycie najwyższego na świecie Mount Everestu (8848 m n.p.m.) i zjazd z niego? Cokolwiek by planował, „Przekrój” życzy Jędrkowi powodzenia i zawsze trzyma kciuki za bezpieczny zjazd do bazy.