19 czerwca 1702 r.
Car Piotr Wielki wydaje orędzie zachęcające litewskich burmistrzów, rajców i mieszczan, by szukali szczęścia przesiedlając się do Rosji. Miłego złego początki! Nie minie sto lat, a Litwini i Polacy zaczną wyjeżdżać w głąb Rosji nawet wbrew własnej woli…
20 czerwca 1998 r.
Na Turkmenistan spada meteoryt. Ten dar z nieba nazwany zostaje imieniem Turkmenbaszy, czyli miejscowego satrapy Saparmurata Nijazowa. Zaszczyt niemały – dla meteorytu! Wszak turkmeński przywódca stwierdził, że pochodzi od Aleksandra Wielkiego i Mahometa.
21 czerwca 1941 r.
Na Wołyniu pewien niemiecki żołnierz dezerteruje z Wehrmachtu i przedziera się na radziecką stronę granicy, by uprzedzić Armię Czerwoną o zbliżającym się ataku wojsk Hitlera na ZSRR. Naiwniak. Pogranicznicy mu nie uwierzyli i dali znać czekistom.
22 czerwca 1901 r.
W Kapsztadzie ukazuje się pierwszy numer czasopisma „Greater Britain”, propagującego wizję brytyjskiego imperium od Przylądka Dobrej Nadziei do Kairu. Gazetę zaczęła wydawać polska arystokratka Katarzyna Radziwiłłowa, aby uwieść Cecila Rhodesa – potężnego brytyjskiego przedsiębiorcę de facto rządzącego południową Afryką. Rhodes jednak niebawem umrze, a Radziwiłłowa trafi do więzienia za podrabianie jego podpisów na czekach…
23 czerwca 1831 r.
„23 czerwca goniły się obydwie krowy” – zapisał Julian Ursyn Niemcewicz przed wyjazdem ze swojego majątku (w okolicach dzisiejszego Ursynowa) na Zachód. Do ojczyzny już nie wrócił. Los krasul, którym poświęcił ostatni wpis z Polski w swoim dzienniku, pozostaje nieznany.
24 czerwca 1859 r.
Krwawą francusko-austriacką bitwę pod Solferino obserwuje szwajcarski przedsiębiorca i filantrop Jean Henri Dunant. Okropieństwa, które zobaczył, natchną go do powołania międzynarodowej organizacji humanitarnej: Czerwonego Krzyża. Lecz wojny toczą się dalej…
25 czerwca 1927 r.
W Gwinei radziecki naukowiec Ilja Iwanow próbuje skrzyżować człowieka z szympansem – poprzez sztuczne zapłodnienie samicy małpy ludzkim nasieniem. Nic z tego nie wyjdzie, ale sam pomysł na stworzenie małpoluda godny Antynobla.