28 sierpnia 1939 r.
Gazety świętują wygraną polskich piłkarzy nad bardziej utytułowanymi Węgrami 4:2. „Wspaniały był duch drużyny” – cieszy się Przegląd Sportowy. – „Zawodowcy węgierscy kapitulują przed zaciekłością ataku Polaków”. I tylko prezes PZPN płk Kazimierz Glabisz dodaje smutno: „Kto wie, czy dzisiejszy mecz nie jest ostatni przed wojną”. Ale to gazety wydrukowały już drobnym drukiem.
29 sierpnia 1949 r.
ZSRR przeprowadził pierwszą próbę nuklearną. Tym samym USA straciło monopol na broń atomową. Świat zamienił się w saloon z dwoma nerwowymi kowbojami, uzbrojonymi w rewolwery z pociskami jądrowymi.
30 sierpnia 1797 r.
Rodzi się Mary Shelley. Jej matką była XVIII-wieczna „feministka” i anarchizujący wolnomyśliciel. To musiało przynieść fantastyczne efekty. Najbardziej znanym dzieckiem Mary Shelley została powieść „Frankenstein, albo współczesny Prometeusz” (1818).
31 sierpnia 161 r.
Przychodzi na świat Kommodus, przyszły krwawy rzymski cesarz. Przesądni zwracali uwagę, że tego samego dnia urodził się szaleniec Kaligula. Jednak racjonaliści drwili z ich obaw. I kto się śmiał ostatni?
1 września 1914 r.
W zoo w Cincinnati padł ostatni gołąb wędrowny. Gatunek, którego liczebność szła kilkaset lat temu w miliardy, wymarł. Zostały tylko wypchane eksponaty w muzeach. Kto następny?
2 września 1922 r.
Młoda pisarka Margaret Mitchell wychodzi za Reda Berriena Upshawa. Ten awanturnik i przemytnik,najwyraźniej ja oczarował. Ale gdy zaczął nałogowo pić, miłość przeminęła z wiatrem. Dwa lata później rozwiedli się, pozostały wspomnienia.
3 września 1938 r.
Katarzyna Radziwiłłowa – dama o wielkich ambicjach, ale zbyt długim języku – publikuje na łamach amerykańskiej prasy wywiad ze Stalinem. Parę dni później okazuje się, że żadnego wywiadu z radzieckim dyktatorem nie przeprowadziła! Wybucha skandal. Ot, jeszcze jeden w życiu celebrytki…