7 sierpnia 1862 r.
W Warszawie 20-letni spiskowiec Ludwik Ryll próbuje zastrzelić margrabiego Aleksandra Wielopolskiego, z nadania Rosji rządzącego Kongresówką. Jednak rewolwer zamachowca najpierw się zacina, a potem zdenerwowany spiskowiec chybia celu. Pojmany przez Rosjan spróbuje popełnić samobójstwo, ale… trucizna nie zadziała! Śmierci jednak Ryll nie uniknie – zostanie stracony przez Rosjan na stokach Cytadeli.
8 sierpnia 1583 r.
Król Francji (a były król Polski) Henryk III Walezy zarządza w Luwrze wystawną ucztę, podczas której obowiązki gospodyni ma pełnić jego siostra Margot. Jej wydaje się, że to zaszczyt i oznaka ocieplenia relacji. Naiwna! Podczas zabawy braciszek publicznie zwyzywa ją od najgorszych i wymieni długą listę kochanków. Na koniec skaże ją na banicję. I tak się skończy bal Margot.
9 sierpnia 1941 r.
Hitlerowcy strącają nad Francją kolejny brytyjski myśliwiec. Łapią też pilota, który zdążył wyskoczyć na spadochronie. Okazuje się, że to lotnik niezwykły: Douglas Bader, który latał, choć w wypadku w 1931 r. stracił obie nogi! Osadzony w obozie jenieckim, dzielny Brytyjczyk kilkakrotnie będzie próbował uciec. W końcu wściekli Niemcy zagrożą odebraniem mu protez. Żenujące, a mimo to po wojnie Bader będzie w stanie pojednać się z dawnymi wrogami.
10 sierpnia 1929 r.
Podczas Powszechnej Wystawy Krajowej w Poznaniu trwają ostatnie przygotowania do wielkiego wydarzenia. Oto dzień później zostanie nadana pierwsza relacja radiowa na żywo z meczu piłkarskiego Warty Poznań z Philipsem Eindhoven. Aby transmisja doszła do skutku, trzeba było poprowadzić łącza telefoniczne, ustawić na nie słupy, zainstalować mikrofony… Całe szczęście było warto: poznaniacy wygrali 5:2.
11 sierpnia 3114 r. p.n.e.
Początek kalendarza Majów. Ale kto by o nim pamiętał, skoro miał się skończyć w 2012 r. globalną apokalipsą, tylko jak zwykle nic z tego nie wyszło.
12 sierpnia 1315 r.
Dominikanie palą heretyków na Śląsku. Nie oszczędzają kobiet i dzieci. Tak goniliśmy zachodnią Europę w XIV stuleciu – próbując jej dorównać w okrucieństwach wobec wierzących inaczej.
13 sierpnia 1476 r.
Młody żeglarz Krzysztof Kolumb bierze udział w bitwie morskiej między flotą francusko-portugalską a genueńską. Wychodzi z niej cało, ale sam ląduje za burtą. Cudem dopływa do brzegu. Szczęściarz, inaczej nikt by już dziś o nim nie pamiętał. Bohaterów wojennych jest przecież na pęczki…