1 czerwca
„Już nie będą się z nas śmiać” – ogłosił Donald Trump w przemówieniu. I zapowiedział, że aby ukrócić globalny chichot, USA odstąpią od paryskich porozumień klimatycznych. Rzeczywiście, nic w tym śmiesznego.
czerwiec
Z programu IX klasy tureckich szkół powszechnych minister edukacji wykreślił teorię ewolucji – z troski o młodzież, dla której jest podobno „nie do pojęcia”. Rozszerzono program religii, a jeśli chodzi o nauki ścisłe, położono nacisk na odkrywców tureckich i muzułmańskich, rezygnując z fałszywego, „europocentrycznego” podejścia.
7 czerwca
Na 300 tys. lat oszacowano wiek szczątków Homo sapiens odnalezionych w Dżabal Ighud w Maroku. To najstarsze pozostałości naszego gatunku. Na marginesie: w Maroku, podobnie jak w Turcji, teorii ewolucji nie ma już w programie szkolnym.
czerwiec
A skoro już o edukacji mowa, to w Polsce z końcem roku szkolnego z programu IV klasy podstawówki wypadła historia powszechna. Zostają tylko dzieje Polski, z naciskiem na kult rodzimych bohaterów. „Emocjonalny stosunek ucznia do dziejów ojczystych powinien się tworzyć już w trakcie pierwszych lekcji historii w klasie IV” – czytamy w dokumencie Ministerstwa Edukacji Narodowej.
19 czerwca
W nieoficjalnym referendum wenecjanie opowiedzieli się za zakazem wpływania wielkich statków pasażerskich do Laguny Weneckiej. Te mechaniczne Lewiatany zasłaniają bowiem panoramę i tworzą falę tak wielką, że wypychają wodę do mniejszych kanałów, niszcząc przy tym zabytkowe palazzi.
26 czerwca
Po raz pierwszy w historii uroczystą zmianą warty przed pałacem Buckingham w Londynie dowodziła kobieta, kanadyjska kapitan Megan Couto. Była to więc zmiana warty w zmianie warty.
czerwiec/lipiec
W czerwcu Bundestag, a w lipcu parlament Malty przyznały parom jednopłciowym prawo do zawierania małżeństw.
lipiec
Morska, lądowa i powietrzna blokada Kataru przez sąsiadów. W tle rywalizacja lokalnych gigantów, Arabii Saudyjskiej i Iranu. Katar trzyma się sojuszu z Iranem, Arabii Saudyjskiej to nie w smak. Schemat stary jak polityka, przypomina się wojna peloponeska: Ateny, Sparta i nieszczęsna wyspa Melos…
lipiec
Naukowcom udało się zakodować przedstawiający galopującego konia filmik w DNA bakterii E. coli. Inna grupa badaczy stwierdziła, że 75% genomu ludzkiego to pozbawione funkcji DNA śmieciowe. Ciekawe, co by wyszło z połączenia sił obu zespołów naukowych?
lipiec
Pojawił się konkurent dla nordic walking. Jest to tzw. polish walking. Wzmacnia serce, może też mieć wpływ na poczynania władzy i przestrzeganie konstytucji.
21 lipca
W związku ze sprawą o ustalenie ojcostwa ekshumowano Salvadora Dalego. Wąsy pozostają w nienaruszonym stanie.
28 lipca
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wezwał Polskę do natychmiastowego wstrzymania wycinki i usuwania drzew z chronionej części Puszczy Białowieskiej. Jan Szyszko kontratakuje: żąda od Komisji Europejskiej 2,5 mld euro odszkodowania, jeżeli ta doprowadzi do zaprzestania „działań ochronnych”. „Jestem pewien, że wygramy proces z Komisją Europejską przed unijnym Trybunałem, więc Bruksela powinna już teraz zabezpieczyć w swoim budżecie środki na odszkodowania dla Polski” – radzi europejskim komisarzom minister środowiska.
sierpień
Tułaczka statku „C-Star”, który w ramach akcji Defend Europe miał przeszkadzać organizacjom pozarządowym w ratowaniu uchodźców na Morzu Śródziemnym. Niewpuszczany do portów statek w końcu się zepsuł i wysłał sygnał SOS. Włoska straż przybrzeżna przekazała alarm do najbliższej jednostki, którą okazał się statek ratujący uchodźców. „C-Star” odmówił przyjęcia pomocy z tak niegodnych rąk, obrońcy Europy naprawili silnik sami i ruszyli w kierunku Malty. Tam pozwolono im wejść do portu dopiero, kiedy ogłosili, że zakończyli misję.
sierpień
W Buenos Aires powstało czasopismo „Witolda”, inspirowane twórczością Gombrowicza. Wydawcy wypuścili też koszulki z cytatami z pisarza i skarpetki z jego podobiznami. Gombrowicz na pewno ucieszyłby się z takich skarpetek.
2 sierpnia
Dzień Długu Ekologicznego wypadł w tym roku 2 sierpnia. Od 1 stycznia do tego właśnie dnia ludzkość zużyła tyle zasobów naturalnych, ile planeta jest w stanie wytworzyć przez cały rok. Do końca roku żyjemy więc na kredyt – którego spłatę zostawimy potomnym.
8 sierpnia
Dustin Hoffman skończył 80 lat. Absolwentowi winszujemy.
4–13 sierpnia
Cały kraj jest dumny ze swojej młociarki i swojego młociarza! Dzięki triumfom Anity Włodarczyk i Pawła Fajdka Polska zajęła podczas Lekkoatletycznych Mistrzostw Świata ósme miejsce – w klasyfikacji medalowej. W klasyfikacji punktowej poszło jeszcze lepiej – czwarta lokata. Gratulacje dla całej ekipy.
11 sierpnia
Huragany w północnej Polsce zabiły pięć osób. I potwierdziły starą prawdę: politycy pozują na bohaterów, a prawdziwi bohaterowie udają zwykłych ludzi.
12 sierpnia
Podczas zamieszek w Charlottesville w amerykańskim stanie Wirginia zwolennik dominacji białej rasy wjechał w tłum, zabijając jedną osobę i raniąc kilkanaście. Z tej okazji Mike Godwin zawiesił swoją słynną zasadę głoszącą, że nie należy nikogo przyrównywać do nazistów.
14 sierpnia
„Bez pożegnania odchodzą od nas ludzie, bez pożegnania odchodzą od nas uczucia, nie żegnając, przemijają sezony”. Pożegnaliśmy poetkę Julię Hartwig.
17 sierpnia
15 osób zginęło i 130 zostało rannych w zorganizowanych przez dżihadystów zamachach w Barcelonie i Cambrils. To najpoważniejszy w skutkach akt terroru w Hiszpanii od 11 marca 2004 r., kiedy to w wyniku detonacji bomb w madryckich pociągach życie straciły 192 osoby, a 2 tys. odniosło rany. W czerwcu w podobnym zamachu w Londynie zginęło 8 osób.
21 sierpnia
Miliony ludzi obserwowały zjawisko astronomiczne nazwane w USA Wielkim Amerykańskim Zaćmieniem. „To wielkie zaćmienie dla wielkiego narodu” – czytamy na stronie www.americaneclipse2017.org. Następne pełne zaćmienie Słońca nad USA, które nastąpi w roku 2024, nie wzbudzi już pewnie takiego entuzjazmu, bo będzie widoczne również w Kanadzie i Meksyku.
24 sierpnia
Jest już ponad milion Polaków w Wielkiej Brytanii – ogłosił brytyjski Urząd Statystyki Narodowej (ONS). Oznacza to, że stanowimy najliczniejszą mniejszość narodową w Zjednoczonym Królestwie. Jest nas tam mniej więcej tylu, ilu Hindusów, Irlandczyków i Rumunów razem wziętych (które to nacje zajęły w spisie miejsca II–IV). Niestety, urząd nie ustalił, kto konkretnie był milionowym Polakiem w Wielkiej Brytanii, więc nie możemy przesłać mu upominku.
24 sierpnia
Naukowcy z Australii stwierdzili, że babilońska tabliczka Plimpton 322 sprzed 3700 lat to w istocie tablica trygonometryczna. Dotychczas uważano, że trygonometrię wynaleźli Grecy 1500 lat póżniej.
29 sierpnia
Sebastian Karaś jako pierwszy człowiek w historii przebył wpław drogę z Polski do Danii. Wybrał najkrótszą możliwą trasę, czyli z Kołobrzegu na Bornholm (100 km), ale i tak zajęło mu to 28 i pół godziny. Najgorsze było 5 ostatnich kilometrów, kiedy to spiętrzyły się fale – udało mu się jednak wykaraskać.