31 stycznia
Stało się to, co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe: Wielka Brytania opuściła Unię Europejską. To wielka przestroga przed tym, co nam szykują fani wielkiej Polski.
20 lutego
Francuskie Nogent-sur-Oise zawiesiło partnerstwo z Kraśnikiem ze względu na przyjęcie przez miasto homofobicznej ustawy. Ten dzień wyznacza początek niechlubnej sławy Kraśnika i jest najkrótszym uzasadnieniem, dlaczego nie należy lekceważyć wyborów samorządowych.
24 lutego
Czeska Praga zmieniła nazwę placu, przy którym znajduje się rosyjska ambasada, na plac Borysa Niemcowa – zamordowanego rosyjskiego opozycjonisty.
Luty
Już na początku lutego na południu Włoch dojrzały pierwsze truskawki, z kolei w połowie miesiąca w Lacjum zbierano bób. To była najcieplejsza zima we Włoszech od 250 lat.
Grudzień, styczeń, luty
Potężne pożary buszu w Australii. Zginęły 34 osoby i miliard zwierząt.
27 marca
Sejsmolodzy belgijscy stwierdzili, że za sprawą pandemii ziemia mniej drży. Nas się bała?
Kwiecień
Czysta woda w weneckich kanałach. Przez pandemię przemysł turystyczny w odwrocie, przyroda rozkwita.
8 kwietnia
Isabelle André z Université de Toulouse i Alain Marty z firmy Carbios przeprojektowali występujący w przyrodzie enzym tak, że rozkłada on plastikowe butelki z 90-procentową wydajnością. Z uzyskanych związków wytworzyli znów plastik o tej samej jakości, co wyjściowa. To wielki krok naprzód w sztuce recyklingu.
25 maja
Policjant w okrutny sposób dusi i zabija George’a Floyda w Minneapolis w USA. Oburzenie światowej opinii publicznej. Protesty w całych Stanach Zjednoczonych.
8 lipca
Dosypanie okruchów bazaltowych do ziem uprawnych na całym świecie może rocznie usunąć z atmosfery 2 mld ton CO2 – ogłosili naukowcy na łamach pisma „Nature”. To 5% ludzkich emisji dwutlenku węgla. Dla porównania: obecna pandemia zmniejszyła emisje o prawie 9% – ale jak wielkim kosztem.
14 lipca
Rosyjscy youtuberzy Władimir Kuźniecow i Aleksiej Stolarow przeprowadzają telefoniczną rozmowę z Andrzejem Dudą, podając się za sekretarza generalnego ONZ Antónia Guterresa. Pandemia jest pod kontrolą w Polsce – mówi im Duda. Trudno powiedzieć, kto tu z kogo sobie bardziej zażartował.
24 lipca
Oba pomniki Krzysztofa Kolumba w Chicago zostają usunięte.
9 sierpnia
Wybory prezydenckie na Białorusi. Łukaszenka ogłosił się zwycięzcą, ale obywatele nie byli w stanie strawić tego oszustwa. Wybuchają protesty, władze reagują przemocą.
Całe lato
Tęczowe flagi na pomnikach, budynkach, balkonach. A nawet na sali sejmowej.
10 października
Iga Świątek wygrywa w grze pojedynczej turniej Roland Garros w Paryżu. Polka dokonała tego, czego żaden Polak jeszcze nie dokonał.
18 października
Na południowoamerykańskim płaskowyżu Nazca odkryto 37-metrowy wizerunek kota sprzed prawie 2 tys. lat i jest on totalnie słodki.
22 października
Solidarność naszą bronią! Po okrutnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego, oznaczającym zaostrzenie i tak drakońskiego prawa aborcyjnego, żywiołowe protesty ogarniają cały kraj, od wielkich miast po małe miejscowości. Protesty popiera 70% Polek i Polaków.
30 października
Hasła na kartonach odtrutką na paski w TVP.
3 listopada
Donald Trump przegrał wybory prezydenckie w USA. Z całego serca gratulujemy Stanom Zjednoczonym, światu oraz, rzecz jasna, Joemu Bidenowi.
10 listopada
Watykański raport dotyczący pedofilii w Kościele, jej ignorowania i ukrywania. Niektórzy żałują wyidealizowanego wizerunku Jana Pawła II. Ale to krzywdzonych dzieci należy żałować.
15 listopada
15 państw Azji i Pacyfiku (w tym Chiny) dysponujących 30% światowej siły gospodarczej podpisało porozumienie o wolnym handlu. Kolejny powód, dla którego coraz bardziej potrzebujemy Unii Europejskiej.
22 listopada
Film Kobieta z kamyczkiem w sercu o legendarnej redaktorce „Przekroju” – Janinie Ipohorskiej – nagrodzony na festiwalu Anima.pl. Jak mawiała Janka: „Naszą tak ciężką teraźniejszość będą w przyszłości nazywali dawne, dobre czasy”.
21 grudnia
Spektakularna koniunkcja Jowisza i Saturna. Głowy do góry!
Cały rok
Bohaterska postawa pracowników ochrony zdrowia. Chaotyczne i bezsensowne działania rządu.