W pełni pojąć natury nie jesteśmy w stanie, nie umiemy też naśladować jej w sposób doskonały, ale próbujemy – i udaje nam się to coraz lepiej. Inżynierowie podglądają mechanizmy wypracowane w toku ewolucji i robią z nich techniczny użytek. Efekty bywają niezwykłe. Oto sześć wynalazków przyrody skopiowanych przez człowieka.
Cóż jest piękniejsze niż droga w lesie, gdy słońce świeci, a wóz się toczy? Cóż nam następny zakręt przyniesie, czym się napełnią zdziwione oczy?
Mirosław Hrynkiewicz „O drodze w lesie”
Niepokalany w bagnie
Dla wielu kultur azjatyckich lotos jest wzorem doskonałości. Symbolizuje piękno, czystość, świętość, reinkarnację. Ten piękny kwiat rośnie w mulistych rzekach i jeziorach. Zadziwiające są liście tej rośliny, które – choć często zanurzone w brudnej wodzie – nigdy nie noszą śladów zanieczyszczeń.
Niemieccy botanicy Wilhelm Barthlott i Christoph Neinhuis wyjaśnili niezwykłą zdolność do samooczyszczania się lotosu. Komórki zewnętrznej warstwy liścia tworzą wypustki wielkości 20–50 μm, które z kolei mają mniejsze wypustki wielkości 0,5–3 μm pokryte kryształkami wosku