Co za strasznie śmieszna śmierć! Co za strasznie śmieszna śmierć!
i
Michał Rusinek, fot. Adrian Grycuk, źródło: Wikipedia (CC BY-SA 3.0 PL)
Opowieści

Co za strasznie śmieszna śmierć!

Rozmowa z Michałem Rusinkiem
Sylwia Niemczyk
Czyta się 10 minut

Czy wypada śmiać się z tragicznego zgonu? Podobno tylko pod jednym warunkiem: że został on naprawdę śmiesznie opisany.

Mała Jaśminka pozbyła się rodziców za pomocą młotka, pewną ciocię znaleziono w studni, a Krzyś (niestety) wpadł na pomysł, żeby włożyć widelec do tostera. To tylko niektóre z przygód, które opisuje Michał Rusinek w makabreskach – ilustrowanych przez Sebastiana Kudasa i od lat publikowanych regularnie na naszych łamach. Niedawno nakładem wyd. Austeria ukazało się też książkowe wydanie – Fundacja PRZEKRÓJ jest jego dumnym patronem.

Sylwia Niemczyk: Co Pana śmieszy?

Michał Rusinek: Na pewno nie dowcipy – ani nie lubię ich opowiadać, ani słuchać. Za to jedną z rzeczy, które zawdzięczam Wisławie Szymborskiej, jest to, że nauczyłem się w życiu zauważać sytuacje anegdotyczne. Śmieję się z żartów sytuacyjnych, języka przydrożnego, który próbowałem opisywać w Pypciach na języku. Oczywiście z memów, bardzo je lubię. Podziwiam szybkość i błyskotliwość ich twórców – anonimowych w dodatku, tworzących, jak to się niegdyś mówiło, ad maiorem Dei gloriam.

Storisy na Make Life Harder?

Oczywiście, jak my wszyscy. Traktuję memy jako rodzaj odtrutki na

Informacja

Twoja pula treści dostępnych bezpłatnie w tym miesiącu już się skończyła. Nie martw się! Słuchaj i czytaj bez ograniczeń – zapraszamy do prenumeraty cyfrowej, dzięki której będziesz mieć dostęp do wszystkich treści na przekroj.org. Jeśli masz już aktywną prenumeratę cyfrową, zaloguj się, by kontynuować.

Subskrybuj

Czytaj również:

Nasi ludzie… Nasi ludzie…
Przemyślenia

Nasi ludzie…

Przekrój

Ten łokieć źle się zgina. Rozmowy o ilustracji

Sebastian Frąckiewicz
Wydawnictwo Czarne

Nasz współpracownik Sebastian Frąckiewicz rozmawia z ludźmi, dla których najważniejszym językiem jest nie słowo, ale obraz, czyli ze znanymi polskimi ilustratorami, m.in.: Józefem Wilkoniem, Katarzyną Bogucką, Emilią Dziubak i Bohdanem Butenko.

Czytaj dalej