Papierowe machiny
Co można zrobić z papieru? Okazuje się, że nie tylko… planetarium, ale także kilka innych, równie niezwykłych, świetnie działających urządzeń. Takich jak w interaktywnej książce typu pop-up autorstwa dizajnerki i artystki Kelli Anderson, na co dzień tworzącej na Brooklynie. Anderson podkreśla, że poprzez swoje projekty uczy się i eksploruje świat. Jej ulubionym materiałem jest papier. W przystępny sposób, za pomocą papierowych pop-upów, demonstruje zasady działania takich urządzeń, jak strunowy instrument muzyczny z kostką do gry, kalendarz wieczysty, pierścień dekodera tekstów, obserwatorium astronomiczne z projektorem konstelacji, do których wyświetlania można użyć latarki z telefonu, spirograf do rysowania geometrycznych kształtów i wzmacniacz dźwięku do smartfona. Ich zaprojektowanie zajęło artystce rok. Przy każdym urządzeniu opisane są zasady jego działania. Oprócz wartości edukacyjnych książka w doskonały sposób łączy funkcję z estetyką. Unaocznia też, jak wiele możliwości kryją w sobie najprostsze materiały.
This Book is a Planetarium: And Other Extraordinary Pop-Up Contraptions
Kelli Anderson
Chronicle Books
Książka obiekt
„Bezbłędna edytorsko, zaprojektowana z ogromną wrażliwością i wyczuciem” – taki werdykt wydało jury w prestiżowym międzynarodowym konkursie 50 Books | 50 Covers wyłaniającym co roku najlepsze projekty książek z całego świata. Tematem nagrodzonej publikacji jest słynny lubelski teatr oraz bardzo długi, ponad 40-letni proces jego powstawania, któremu zawdzięcza on nazwę Teatru w Budowie.
Charakterystyczne, występujące w kilku miejscach na ścianach budynku betonowe skucia stały się inspiracją do powstania ciekawej tłoczonej okładki o efekcie płaskorzeźby. Na otwartym grzbiecie znalazły się cyfry 7216, które są kompilacją dat: rozpoczęcia budowy, w 1972 r., i jej końca – w 2016 r. Dzięki zastosowanym przez projektantów zabiegom graficznym i projektowym, takim jak odsłonięty grzbiet ukazujący konstrukcję książki, staje się ona doskonale przemyślanym obiektem, świetnie oddającym charakter budowli, o której opowiada.
Teatr w budowie. Dziennik podróży
Bolesław Stelmach
Projekt graficzny i skład – kolektyw kilku.com (I. Smyczyńska, P. Szarzyński, R. Zając)
Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”
Ręka versus maszyna
Z racji zawodu nieraz zdarzyło mi się ocenić książkę po okładce. Tak właśnie znalazłam artystyczny album o fashion design, który porusza zagadnienia ambiwalentnych relacji między tradycyjnym rękodziełem a technologią, coraz częściej wykorzystywaną w świecie mody. Moją uwagę przykuła ciekawa, minimalistyczna okładka tej publikacji, którą dostrzegłam pośród innych albumów na półce w księgarni. To książka w twardej, dziurkowanej oprawie z typograficzną obwolutą wykonaną z folii. Perforowana okładka nawiązuje do pierwszego w dziejach urządzenia, które na zawsze odmieniło świat techniki, a także mody – zautomatyzowanego w XVIII w. przez Francuza Josepha Marie Jacquarda krosna, sterowanego za pomocą zakodowanego w karcie perforowanej wzoru. To elegancki album, wysmakowany kolorystycznie, wydrukowany na pięciu rodzajach wysokogatunkowego papieru. Znalazły się w nim wspaniałe zdjęcia modowych dzieł sztuki, które łączą tradycyjne techniki ręczne z nowoczesnymi technologiami, takimi jak druk 3D czy laser. Album, wydany w 2016 r., towarzyszył wystawie Manus x Machina w nowojorskim Metropolitan Museum of Art.
Manus × Machina: Fashion in an Age of Technology Projekt – OK-RM
Andrew Bolton
Fotografie – Nicholas Alan Cope
MoMA