Zoom na Lailonię
Gdzie leży Lailonia? Tego nie wiemy. Za to pewien mieszkaniec Lailonii, Ibi Uru, przesłał kiedyś niewielki zbiorek opowiadań, z których można dowiedzieć się nieco o tym tajemniczym państwie. Tak w skrócie zaczyna się 13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych, książka napisana przez zmarłego w 2009 r. polskiego filozofa Leszka Kołakowskiego. To zbiór kilkunastu niezwykłych utworów o charakterze filozoficznym, które Leszek Kołakowski napisał w 1963 r. Recenzuję ostatnie wydanie z 2015 r. – oprawione w białą, twardą obwolutę. Na okładce znajduje się czarna kropka, w której umieszczone są fragmenty grafik z wnętrza książki. To zbliżenie nadrukowanego rastra, który można znaleźć na pierwszych i ostatnich stronach. Za projekt graficzny i ilustracje odpowiada Paweł Pawlak. Publikacja została nagrodzona w konkursie na Książkę Roku 2015 przez Polską Sekcję IBBY oraz wyróżniona w plebiscycie must have podczas 10. edycji Łódź Design Festival w 2016 r.
13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych oraz inne bajki
Leszek Kołakowski
Opracowanie graficzne, projekt okładki i ilustracje: Paweł Pawlak
Wydawnictwo: Znak
Obudź się na wiosnę
Zatrzymaj się na chwilę. Usiądź wygodnie i weź do ręki książkę Zgubiona dusza. Dzieło ma twardą, pożółkłą obwolutę, na której widnieją: walizka, krzesło, bluszcz i wisząca na oparciu krzesła brązowa marynarka. Zaczyna się tak: „Gdyby ktoś umiał spojrzeć na nas z góry, zobaczyłby, że świat jest pełen ludzi biegających w pośpiechu, spoconych i bardzo zmęczonych, oraz ich spóźnionych, pogubionych dusz…”. To historia człowieka, który tak dużo i szybko pracował, że jego dusza nie nadążała i została za nim kilka lat w tyle. Autorkami są pisarka Olga Tokarczuk i ilustratorka Joanna Concejo, których sylwetek nikomu nie trzeba przybliżać. Zgubiona dusza to książka obrazkowa. Składa się z ręcznie rysowanych, wysmakowanych kolorystycznie ilustracji – to obrazki pełne spokoju i nostalgii. Użyta wewnątrz kalka puentuje całość, podkreślając cielesno-duchową naturę człowieka. To publikacja najwyższych lotów, zarówno pod względem estetycznym, jak i literackim. Polecam wszystkim na wiosnę – to przecież pora wybudzania się z długiego zimowego snu.
Zgubiona dusza
Olga Tokarczuk
ilustracje: Joanna Concejo, projekt graficzny: Maria Szczodrowska, Radek Staniec
Wydawnictwo: Format
Pora na abstrakcję
Jeśli abstrakcją, Drogi Czytelniku, jest dla Ciebie „język obrazu”, to koniecznie sięgnij po niecodzienną publikację młodej graficzki i ilustratorki Agaty Królak. Autorka na realizację tego fantastycznego projektu otrzymała stypendium w ramach programu NCK „Młoda Polska” w 2016 r., a projekt jest częścią jej pracy doktorskiej stworzonej na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku pod kierunkiem dr. hab. Zygmunta Okrassy. Zestaw edukacyjny rozwijający kreatywność pt. O ja! Abstrakcja to zbiór zadań, które pomagają zrozumieć, czym jest język wizualny i co go buduje. Na tę oryginalną pod względem formalnym publikację składają się karty z zadaniami zamknięte w zaprojektowaną przez autorkę teczkę. Na jednej stronie każdej karty znajduje się abstrakcyjna grafika, która ilustruje zadanie, a druga strona to miejsce na działania twórcze czytelników. Książkę polecam zarówno najmłodszym odbiorcom, jak i tym, którzy są młodzi duchem. Wszystko wysmakowane i dopięte na ostatni graficzny guzik.
O ja! Abstrakcja
Agata Królak
Projekt sfinansowany z programu NCK „Młoda Polska”