Lord Hokus Pokus i smok Diplodok. Entomologia Motylkowska i profesorek Nerwosolek. Bąbelek i Kudłaczek. Orient Men i Eskimos. Tych kultowych już bohaterów powinien kojarzyć każdy, kto miał choćby minimalny kontakt z polskim komiksem. Stworzył ich Tadeusz Baranowski, jeden z najbardziej oryginalnych autorów historyjek obrazkowych w kraju. Jego komiksy cechowały abstrakcyjne poczucie humoru, zawoalowany komentarz do rzeczywistości i stylowa, odrealniona kreska.
Mało kto wie, że Baranowski, który skończył warszawską ASP na wydziale grafiki i malarstwa, porzucił komiks dekadę temu i wrócił do malarstwa. Dzięki temu powstał między innymi cykl Przestrzenie, który powstał w technice, wykorzystującej różne materiały: tkaniny, gałęzie czy tworzywa sztuczne, w tym użytkowe, jak choćby rury. Dzięki temu obrazy Baranowskiego są przestrzenne i przypominają płaskorzeźby. Na poziomie barwy artysta operuje kontrastem, sięga nawet po monochromatyzm.
Przekrojową wystawę obrazów Tadeusza Baranowskiego będzie można zobaczyć na wystawie Stany Umysłu II w Domu Artysty Plastyka ZPAP w Warszawie w każdy wtorek między 24 lipca a 7 sierpnia 2018 roku. Nie tylko dla fanów komiksów Baranowskiego jego obrazy będą przynajmniej wizualnym zaskoczeniem.
Tadeusz Baranowski: Stany Umysłu II
24.07, 31.07, 07.08.2018
Dom Artysty Plastyka ZPAP
Mazowiecka 11a, Warszawa