Powieściopisarka Siri Hustvedt stawia elitarny nowojorski Świat w płomieniach w brawurowej biografii artystki, której nigdy nie było.
Najpierw śmierć. Umiera Harriet Burden, która dopiero po sześćdziesiątce wstrząsnęła krytykami i socjetą. Koniec jej życia odkorkowuje morze opinii, mitów i plotek, z których składa się publiczny i prywatny życiorys tej wściekłej kobiety.
Są powody, by jej nienawidzić, oszukała wszystkich. Sfrustrowana, długo niezauważana, poklepywana po ramieniu jako żona wpływowego dealera sztuki zmontowała prowokację. Wybrała trzech młodych mężczyzn i z każdym zawarła układ. Prezentowali jej dzieła jako własne, wzbudzając histeryczne zainteresowanie i sprzedając za potężne kwoty. Pierwsze mistyfikacje poszły zgodnie z planem. Ale trzeci partner odwrócił role i przywłaszczył sobie jej dzieło. Rozpoczyna się upiorna gra między narcystycznym młodzieńcem a wojowniczą i zdesperowaną kobietą. Przerywa ją dziwaczna, niewyjaśniona śmierć mężczyzny. Czy ona także była częścią spektak-lu? Wysypują się słowne poszlaki: zapiski z pamiętnika Harriet, wspom-nienia córki, przyjaciół, krytyków, innych twórców oraz maruderów wirujących w świecie sztuki bez talentu i celu. Opowieść o życiu i zemście artystki staje się elektryzującą grą wyobrażeń i przypuszczeń, gęs-tym od intelektualnych niuansów zamachem na sztukę jako narzędzie polityki i walki.
To jedna z najlepszych powieści w dorobku Siri Hustvedt, błysk literackiego geniuszu. Aby złożyć Harriet, widzianą przez kilkanaście postaci, trzeba było powołać do życia je wszystkie, z ich wszechświatami przeżyć, kompleksów i pretensji wyrażonych indywidualnymi językami. Całkowicie zmyślona opowieść doskonale imituje prawdę, której jednocześnie poszukuje.