– Grzybów nie wolno zbierać na obszarach chronionych: w rezerwatach i parkach narodowych. W Polsce aż 54 gatunki grzybów znajdują się na liście
okazów objętych ochroną – wśród nich są te o witkacowskich nazwach, takie jak: błyskoporek podkorowy, kruchaweczka meduzogłowa oraz lepki.
– Nie zbieraj grzybów niejadalnych lub trujących. Aby je rozpoznać, warto
zaopatrzyć się w atlas grzybów. Wytrawni grzybiarze twierdzą, że najlepiej
unikać wszystkich grzybów, których nie znamy. Do pomyłek dochodzi zwłaszcza wtedy, gdy zbierane są młode grzyby (np. muchomor
sromotnikowy w postaci niewykształconej jest identyczny jak gąska zielonawa). Nawet certyfikowany grzyboznawca może nie mieć pewności, jeżeli grzyb ma formę niedojrzałą.
– Bezpieczniejsze jest zbieranie grzybów tzw. rurkowych (należą do nich np. borowik szlachetny, podgrzybek), czyli z warstwą ułożonych obok siebie rureczek przypominających gąbkę pod kapeluszem. Nie ma wśród nich grzybów śmiertelnie trujących.
– Dokładnie sprawdź, czy grzyby jadalne, które zebrałeś, nie są robaczywe.
– Grzyby trzeba przynieść do domu w koszyku, a nie w torbie foliowej. Nie wolno ich zostawiać na drugi dzień, płukać i przechowywać.
– Każda osoba sprzedająca grzyby na targowisku powinna posiadać zaświadczenie ze stacji sanitarno-epidemiologicznej. Należy pytać o certyfikat na sprzedawaną partię grzybów, inaczej sami podejmujemy ryzyko.
Co truje w grzybie
– Muskaryna to substancja, która gromadzi się w wątrobie i rozkłada jej komórki.
– Odkryta niedawno inwolutyna, którą zawierają oprócz muskaryny np. olszówki, powoduje wytwarzanie przeciwciał atakujących nasze własne komórki. Systematyczne jedzenie tych grzybów wywołuje objawy anemii podobnej do zespołu białaczkowego i może prowadzić do śmierci.
– Muchomory, które mają trzony skryte w bulwkowatej pochwie (łatwo je po tym poznać), zawierają amanitynę. Zabija ona szybko, w ciągu kilku dni (inwolutyna powoli).
– Czernidłak kołpakowaty (jadalne są tylko młode grzyby) jest trujący jedynie po spożyciu go z alkoholem. Ponieważ grzyby długo się trawi, możemy wypić piwo trzy dni po spożyciu grzyba i mieć objawy zatrucia.