Przeskakiwacz
Mały, szary, żyje w ludzkich mieszkaniach i siedzibach. Nikt nigdy nie widział go gołym okiem, nagrały go natomiast kamery przemysłowe. Przeskakuje przez pokój za plecami ludzkiego lokatora.
Protogąbczak
Przodek gąbczaka – wodno-lądowego stwora, często mylonego z gąbką.
Pseudogrzyb
Ta forma życia podszywa się pod grzyba. Zdarzało jej się nawet dołączać do grzybni rydzów, koźlaków czy opieńków. Ani same grzyby, ani zbierający je grzybiarze – nawet wytrawni – nie wiedzą najczęściej, że mają do czynienia z pseudogrzybem.
Porendum
Przypomina pora (choć nie jest rośliną), a oddycha i żywi się przez niewidoczne pory na skórokorze – tym dwóm czynnikom zawdzięcza nazwę.
Pigwołak
Forma, w którą przy pełni Księżyca zamieniają się niektóre pigwy. Przemieniony pigwołak biega, warczy i poluje na inne pigwy.
Pylonium
Nie wykazuje niemal żadnej ze standardowych oznak życia, a jednak da się mu zmierzyć EKG! Dlatego uczeni uznali, że żyje. Z wyglądu przypomina średniej wielkości pylon.
Powolniak
Procesy życiowe powolniaków – a co za tym idzie, ich poruszanie się – są tak wolne, że praktycznie niedostrzegalne dla zwykłych ludzi czy zwierząt. Zanim powolniak przejdzie 5 m, mijają tysiące lat. Trudno zatem z naszej perspektywy powiedzieć cokolwiek o ich kulturze.
Prapolak
Biało-czerwony praporost, do dziś spotykany w lasach Suwalszczyzny. Gdy wieje wiatr, prapolak wydaje z siebie śpiewne, melancholijne tony, podobne nieco do melodii Roty. Przez niektórych naukowców był uważany za przodka Polaków – ta teoria upadła, ale nazwa pozostała.