Jeśli chcesz komuś pomóc, najpierw dowiedz się o nim jak najwięcej. Nie stosuj złotych zasad, do każdego dobieraj rozwiązania szyte na jego miarę. I najważniejsze: nie wierz w oczywiste prawdy, cały czas sprawdzaj i pytaj – radzą Esther Duflo i Abhijit V. Banerjee, nobliści, badacze współczesnego ubóstwa.
Oboje jeszcze spali, kiedy zadzwonił telefon. Zegarki w Cambridge w stanie Massachusetts wskazywały dopiero piątą rano. Był październik 2019 r. Kiedy 47-letnia Esther Duflo, naukowczyni zajmująca się tematyką biedy i łagodzenia jej skutków, w końcu odebrała, przez moment mogła myśleć, że nadal śni. Usłyszała w słuchawce, że właśnie – jako druga kobieta w historii – otrzymuje Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii. Odpowiedziała pytaniem: „Wspólnie z kim?”.
Razem z nią nCo lepiej dać potrzebującym: wędkę czy rybę? Na to pytanie Esther Duflo i Abhijit V. Banerjee, nobliści i badacze współczesnego ubóstwa, odpowiadają w dość nietypowy sposób.agrodzeni zostali jeszcze dwaj inni ekonomiści. Jej mąż, Abhijit V. Banerjee, oraz Michael Kremer – cała trójka już od lat prowadziła przełomowe badania nad ubóstwem w Poverty Action Lab, globalnym centrum badawczym działającym na rzecz zmniejszenia ubóstwa na świecie.
Tuż po tym, jak Duflo dowiedziała się, że została nie tylko drugą nagrodzoną kobietą, lecz także najmłodszą laureatką ekonomicznego Nobla, oddała telefon mężowi. Kiedy otrząsnęła się z szoku, poszła za radą tego, kto dzwonił ze Sztokholmu – wypiła herbatę i ubrała się, bo 45 minut później cała trójka wyróżnionych profesorów miała wziąć udział w pierwszej konferencji prasowej. Wtedy, ale też w kolejnych wywiadach powtarzali, że nagroda jest uhonorowaniem całego środowiska naukowców, którzy próbują zmienić sposób, w jaki ekonomia opisuje świat.
Duflo, Banerjee i Kremer dostali Nagrodę Nobla za prowadzone od początku XXI w. szczegółowe pomiary ubóstwa oraz za publikacje na ten temat, w tym książkę Poor Economics (2011). Wkrótce po otrzymaniu przez nich tego szczególnego wyróżnienia, w listopadzie 2019 r., ukazała się druga popularnonaukowa publikacja małżeństwa – Good Economics for Hard Times (Good Economics. Nowe rozwiązania globalnych problemów, wyd. Agora, 2022). Duflo i Banerjee dowodzą w niej, że opracowane przez nich metody badawcze pozwalają znaleźć rozwiązania współczesnych problemów: migracji, kryzysu demokracji, wzrostu populizmu, dominacji supermocarstw. W swoich badaniach – prowadzonych w wielu krajach i wśród różnych grup społecznych –