Ponad strachem
i
„Za zajazdem”, Paul Nash, 1919–1922 r./WikiArt (domena publiczna)
Wiedza i niewiedza

Ponad strachem

Ravi Shankar
Czyta się 7 minut

Spójrzmy przez chwilę na nasze lęki i spróbujmy je zrozumieć. Niektórzy boją się iść spać, tak bardzo dręczy ich myśl, że mogą już się nie zbudzić.

Lęk wynika z niezrozumienia życia. Ludzie obawiają się miłości, medytacji, śmierci – boją się samych siebie. Przyczyną tego jest niewiedza i brak świadomości. Jeden jedyny przebłysk Jaźni – bytu, który jest ponad śmiercią – wykorzenia ten lęk.

Niejednokrotnie już bywało, że ludzie umierali na parę chwil, a potem wracali do życia – a podczas swojej śmierci klinicznej w jednym błysku udawało im się

Informacja

Twoja pula treści dostępnych bezpłatnie w tym miesiącu już się skończyła. Nie martw się! Słuchaj i czytaj bez ograniczeń – zapraszamy do prenumeraty cyfrowej, dzięki której będziesz mieć dostęp do wszystkich treści na przekroj.org. Jeśli masz już aktywną prenumeratę cyfrową, zaloguj się, by kontynuować.

Subskrybuj

Czytaj również:

Wiosenna praktyka uważności
i
zdjęcie: Aleksandr Eremin/Unsplash
Złap oddech

Wiosenna praktyka uważności

Magdalena Róża Skoczewska

Poranek

1. Kiedy wybudzasz się rano, postaraj się pozostać jeszcze przez chwilę w półśnie. Między jawą a snem jest przestrzeń, w której podświadomość miesza się ze świadomością.

2. Skup się na swoim ciele. Zauważ, jak podnosi się i opada klatka piersiowa. Połóż ręce na brzuchu i policz do dziesięciu w takim tempie, jakie ci odpowiada.

Czytaj dalej