2 czerwca
Uwaga! Breaking News! Nowy szef telewizji CNN zapowiedział, że stacja rezygnuje z pasków z napisem „Breaking News”. Chyba że jakaś wiadomość będzie rzeczywiście przełomowa!
4 czerwca
Iga Świątek po raz drugi zwycięża w turnieju wielkoszlemowym na kortach Rolanda Garrosa w Paryżu i pozostaje najlepszą tenisistką na świecie.
11 czerwca
„Mówili mi, że jestem świetną partią, więc postanowiłam sama tę partię złowić” – twierdzi 24-letnia Kshama Bindu, Induska, która poślubiła samą siebie podczas osobiście przeprowadzonej ślubnej ceremonii. To pierwszy przypadek sologamii w Indiach. Pani Bindu chce tym gestem podjąć walkę z podległością kobiet względem mężczyzn.
13 czerwca
Ostatnia duża dzika rzeka Europy, czyli Wjosa, pozostanie nienaruszona przez człowieka – zapowiedział rząd Albanii. Wzdłuż niej powstanie park narodowy.
14 czerwca
Koniec kanadyjsko-duńskiej wojny o wyspę Hans. Spór trwał od 1971 r. i polegał na tym, że ekspedycje obu krajów usuwały z wyspy wrogą flagę, wbijały swoją oraz zostawiały dla przeciwnika butelkę przedniego trunku – dlatego mówiło się o „wojnie whisky”. Plan podziału wyspy oficjalnie zakończył zmagania. Trochę szkoda, bo był to piękny przykład tego, jak należy prowadzić wojny.
21 czerwca
Na wyspie Fernandina w archipelagu Galapagos znaleziono gigantyczną żółwicę z gatunku Chelonoidis phantasticus – pierwszy okaz od 1906 r. Samica liczy sobie 50 lat, więc długo udawało się jej unikać ludzi. Trudno się dziwić tej ostrożności, bo osobnik odkryty w 1906 r. został przez znalazców od razu uśmiercony. Czyżbyśmy zmienili się na lepsze?
23 czerwca
Ukraina i Mołdawia uzyskują status kandydatek do Unii Europejskiej.
27 czerwca
Niemiecka Fundacja Pruskiego Dziedzictwa Kulturalnego, która zarządza najważniejszymi muzeami w Berlinie, zapowiedziała, że eksponaty wywiezione z państw afrykańskich podczas niemieckich rządów kolonialnych zostaną zwrócone. Już podjęto w tej sprawie rozmowy z Namibią, Tanzanią i Kamerunem.
28 czerwca
Breaking News! Eksperci potwierdzają, że bryła o wadze 64,2 kg z Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie w Gdańsku to najcięższy i największy znany bursztyn świata. Kolos pochodzi z Sumatry i jest nieprzezroczysty, więc kto wie, jakie wspaniałości mogą być zatopione w środku.
1 lipca
Z raportu opublikowanego w czasopiśmie „Nature Food” wynika, że transport owoców i warzyw emituje ponad dwa razy więcej CO2 niż ich produkcja (m.in. z powodu bardzo emisyjnych chłodni). Dlatego choć roślinna dieta i tak pozostaje dużo bardziej ekologiczna niż mięso, dobrze byłoby jeść głównie produkty lokalne.
***
Po dwuletnim okresie przejściowym w Krakowie wchodzi w życie ustawa krajobrazowa, która kończy z reklamowym chaosem (piekłem?) w mieście. Kto zazdrości Krakowowi? Wpisujcie miasta.
***
Indie wprowadzają zakaz używania, produkcji oraz importu jednorazowych plastikowych sztućców, słomek, patyczków do balonów i lodów, a także folii do pakowania słodyczy i papierosów.
4 lipca
Dr hab. Mateusz Hołda z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego został prof. dr. hab. Mateuszem Hołdą. To wielkie osiągnięcie, zważywszy na młody wiek mianowanego – 29 lat! Jest on drugim w historii polskiej nauki profesorem przed trzydziestką.
5 lipca
W miejscowości Kankaanpää w Finlandii uruchomiono pierwszą na świecie baterię piaskową. Energia, pochodząca z tanich źródeł odnawialnych, przechowywana jest jako ciepło w izolowanym zbiorniku wypełnionym 100 tonami zwykłego piasku, który rozgrzewa się do 500°C. Cudownie prosty pomysł – zimą dowiemy się, na ile skuteczny.
6 lipca
Szkoccy aktywiści z miasta Langholm wykupili 4200 ha okolicznych wrzosowisk i lasu, by utworzyć rezerwat przyrody. Pieniądze – 6 mln funtów – zebrali dzięki prowadzonej z rozmachem zbiórce publicznej.
12 lipca
Ponad pół roku po wystrzeleniu i 15 lat po rozpoczęciu budowy Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba NASA opublikowała pierwsze zdjęcia wykonane po jego uruchomieniu. Warto było czekać. Dwa z nich znajdziesz w niniejszym numerze.
19 lipca
Włoch Giuseppe Paterno, emerytowany robotnik kolejowy, w wieku 98 lat otrzymał dyplom magistra historii i filozofii. Teraz, zdobywszy wykształcenie, bierze się do pisania swojej debiutanckiej powieści.
22 lipca
Kanadyjska firma TransPod rozpoczyna przedwstępne prace nad budową ultraszybkiej kolei poruszającej się w próżniowej tubie na poduszce magnetycznej. Dzięki radykalnie zmniejszonemu oporowi podróż z Calgary do Edmonton (300 km) ma zająć 45 minut przy niewielkim śladzie węglowym.
25 lipca
Breaking News! Czeska policja otrzymuje nowy radiowóz: ferrari 458. Ma on służyć do walki z nielegalnymi wyścigami, które są w Czechach plagą. Samochód został przejęty od przestępców i – po przemalowaniu oraz wyposażeniu – wyrzekł się mrocznej przeszłości, przechodząc na stronę stróżów prawa.
Od 26 lipca
Biedna, biedna Odra! W zatrutej przez ludzi rzece masowo ginie wszelkie życie.
9 sierpnia
Bartłomiej Kubkowski pokonuje wpław rekordową odległość w Bałtyku: 115 km. Planował dotrzeć z Kołobrzegu do Szwecji, ale po ponad 32 godzinach, ze względu na silne przeciwne prądy, wycofał się. Gratulujemy wytrwałości i rozsądku.
11 sierpnia
Proteza rogówki ze skóry świni przywraca wzrok – ogłosili szwedzcy naukowcy z Linköpings universitet, publikując wyniki przeszczepu u pierwszej dwudziestki pacjentów. Nowa metoda może pomóc ponad 12 mln ludzi na świecie.
1 września
Rząd Hiszpanii wprowadza – przynajmniej do końca roku – darmowe przejazdy kolejowe (na dystansach do 300 km), a także 30-procentową obniżkę cen publicznego transportu miejskiego w całym kraju. Ma to być pomoc dla obywateli wobec rosnących kosztów utrzymania.
Całe lato
Fale upałów w Europie. Temperatura na Wyspach Brytyjskich po raz pierwszy w historii pomiarów przekracza 40°C. Rekordowa spiekota w zachodniej Francji. W północnej Portugalii upał osiąga 47°C.
Każdy dzień i każda noc
Trwa wojna w napadniętej przez Rosję Ukrainie.