Naprawdę nazywał się Daniił Iwanowicz Juwaczow. Urodził się w 1905 r. w Petersburgu. Na temat swoich narodzin lubił opowiadać różne fantastyczne historie – mówił na przykład, że przyszedł na świat pod postacią kawioru i prawie zginął rozsmarowany na kanapce. Był anglofilem, chętnie zakładał kraciastą marynarkę, getry i czapkę w stylu Sherlocka Holmesa. Wymyślił też sobie angielski pseudonim – słowo charm można tłumaczyć jako „urok” albo „czar”. Swoją przygodę z literaturą zaczynał od wierszy, ale szybko przerzucił się na prozę. Ciągnęło go do groteski, ciągnęło go do absurdu. W 1928 r. razem z kilkoma poetami stworzył ugrupowanie artystyczne Oberiu, które oficjalnie działało tylko do 1930 r. Młodzi autorzy narazili się radzieckiej władzy i przez kolejne lata byli poddawani represjom. W 1941 r. Charms został aresztowany i zamknięty w leningradzkim więzieniu. Chcąc uniknąć rozstrzelania, symulował chorobę psychiczną. Tłumaczył lekarzom, że musi nosić nakrycie głowy, żeby nikt nie podpatrzył jego myśli. Umieszczono go w więziennym szpitalu, gdzie w 1942 r., podczas blokady Leningradu, zmarł z głodu. W 1982 r. na jego cześć nazwano planetoidę (6766) Kharms.
Kariera Iwana Jakowlewicza Antonowa
Zdarzyło się to jeszcze przed rewolucją.
Pewna kupcowa ziewnęła, a do ust wleciała jej kukułka.
Kupiec przybiegł na wołanie małżonki, a ponieważ momentalnie zorientował się o co chodzi, postąpił w najsprytniejszy z możliwych sposobów.
Od tej pory stał się znany wszystkim mieszkańcom miasta, toteż wybrano go do senatu.
Kiedy jednak nieszczęsny kupiec przepracował c

Twoja pula treści dostępnych bezpłatnie w tym miesiącu już się skończyła. Nie martw się! Słuchaj i czytaj bez ograniczeń – zapraszamy do prenumeraty cyfrowej, dzięki której będziesz mieć dostęp do wszystkich treści na przekroj.org. Jeśli masz już aktywną prenumeratę cyfrową, zaloguj się, by kontynuować.
SubskrybujNaprawdę nazywał się Daniił Iwanowicz Juwaczow. Urodził się w 1905 r. w Petersburgu. Na temat swoich narodzin lubił opowiadać różne fantastyczne historie – mówił na przykład, że przyszedł na świat pod postacią kawioru i prawie zginął rozsmarowany na kanapce. Był anglofilem, chętnie zakładał kraciastą marynarkę, getry i czapkę w stylu Sherlocka Holmesa. Wymyślił też sobie angielski pseudonim – słowo charm można tłumaczyć jako „urok” albo „czar”. Swoją przygodę z literaturą zaczynał od wierszy, ale szybko przerzucił się na prozę. Ciągnęło go do groteski, ciągnęło go do absurdu. W 1928 r. razem z kilkoma poetami stworzył ugrupowanie artystyczne Oberiu, które oficjalnie działało tylko do 1930 r. Młodzi autorzy narazili się radzieckiej władzy i przez kolejne lata byli poddawani represjom. W 1941 r. Charms został aresztowany i zamknięty w leningradzkim więzieniu. Chcąc uniknąć rozstrzelania, symulował chorobę psychiczną. Tłumaczył lekarzom, że musi nosić nakrycie głowy, żeby nikt nie podpatrzył jego myśli. Umieszczono go w więziennym szpitalu, gdzie w 1942 r., podczas blokady Leningradu, zmarł z głodu. W 1982 r. na jego cześć nazwano planetoidę (6766) Kharms.