Zrób sobie książkę
Pierwszy na rynku kieszonkowy podręcznik, dzięki któremu można stworzyć własną książkę. Autorem tej pięknej i perfekcyjnie wykonanej publikacji jest artysta wizualny Michał Chojecki, powszechnie znany jako twórca Oficyny Peryferie, w której powstają najbardziej znane książki artystyczne w Polsce.
Jak pisze sam autor: „Książka jest egalitarna, do bólu prosta i w swej funkcji diabelnie skuteczna. […] To przedmiot wszech czasów”. Dzięki tej publikacji dowiemy się, jak krok po kroku zrobić własną książkę albo notes, i przekonamy się, że wcale nie jest to tak skomplikowane, jak się wydaje.
Książkę zdobią zabawne, fluorescencyjne ilustracje wykonane przez Martę Tomiak i Natalię Łajszczak. Do ich stworzenia artystki użyły folii malarskiej, po której rysowały różnymi narzędziami.
Każdy podręcznik ma swój numer i sygnaturę. W tej chwili na rynku dostępny jest już drugi nakład, gdyż pierwszy rozszedł się ekspresowo w kilka dni. Bardzo cieszy mnie tak ogromne zainteresowanie tą publikacją, ponieważ dowodzi, że pogłoski o śmierci tradycyjnej książki z powodu coraz większej popularności e-booków są mocno przesadzone. „Więc do dzieła! Róbmy książki!”
Jak zrobić książkę?
autor: Michał Chojecki, Ilustracje: Marta Tomiak i Natalia Łajszczak
Oficyna Peryferie
Nowe widzenie liter
To kolejna publikacja, która udowadnia, że zwykły papier może być świetnym materiałem plastycznym. We wnętrzu tej niewielkiej książki znajdziemy 26 liter alfabetu, które podczas otwierania stron przybierają przestrzenne formy. Każda litera jest trójwymiarową papierową budowlą pokazaną w żartobliwy lub zaskakujący sposób. Kiedy przeglądamy książkę, litery otwierają się, wysuwają i przekształcają. Na przykład skośne elementy litery K poruszają się niczym skrzydła.
Geometryczne kształty tych prostych, przestrzennych symboli oraz zawężona kolorystyka, ograniczona do czerni, czerwieni i bieli, nawiązują do tradycji modernizmu. Nienachalna estetyka pozwala na nowo odkryć piękno liter ukryte w ich najprostszej formie. Oryginalna jest również sama okładka, hipnotyzująca holograficznym efektem, w którym ukrywa się tytuł.
Książka Marion Bataille, francuskiej artystki, znanej z minimalistycznego stylu, to przemyślane dzieło sztuki w wersji pop-up. Jego adresatami są zarówno dorośli, jak i młodzi kolekcjonerzy oryginalnych artystycznych publikacji.
ABC3D
Marion Bataille
Roaring Brook Press
Zabawy ze sztuką
Książka dla miłośników malarstwa i rysunku. Bardzo żałuję, że nie powstała wtedy, kiedy zaczynałam odkrywać świat sztuki.
Jest to podręcznik dla osób, które interesują się formami plastycznymi lub po prostu chcą się odprężyć i porysować. Zawiera liczne zadania, opisy zabaw, a także informacje na temat podstawowych pojęć, materiałów, narzędzi i technik plastycznych.
Książka składa się z siedmiu rozdziałów, które dotyczą rysunku, koloru, kształtu, farb, papieru, druku oraz wzorów. Format publikacji nawiązuje do grubego szkicownika A4, a do jej druku wykorzystano świetny papier, po którym bardzo dobrze się rysuje. Na uwagę zasługuje również autorska, ręczna typografia.
Podręcznik motywuje do zabawy ze sztuką, zachęca do tworzenia i eksperymentowania. Jego autorką jest Marion Deuchars, jedna z czołowych brytyjskich ilustratorek, twórczyni bestsellerowej Let’s Make Some Great Art.
Art Play
Marion Deuchars
Roaring Brook Press