Medulla z łaciny oznacza rdzeń, istotę, esencję, szpik.
Dokonując swego rodzaju rytuału rozczłonkowywania, chciałam ukazać pustkę, bezsens, unaocznić materialność wypchanych zwierząt i ich prawdziwy charakter. Uprzedmiotowione zwierzęta, „trofea”, są tu obdarte z iluzji, ale także dzięki dekonstrukcji – uwolnione. Zawłaszczona przez ludzi natura nie będzie już pełniła dekoracyjnej i służalczej roli.
Forma zdjęć oraz ich temat nawiązują do holenderskich martwych natur, które są tradycyjnym symbolem vanitas. W serii „Medulla” ukazuję śmiertelną, materialną warstwę obiektów, ale jest to także wyjście do podjęcia wielowymiarowego problemu jakim jest związek człowieka z naturą i ludzka potrzeba bycia blisko natury, która ujawnia się niekiedy w absurdalny sposób.
Dekonstrukcja jest także poszukiwaniem granicy między tym co cielesne, a tym co duchowe – poszukiwaniem istoty. (tekst: Oliwia Rogalska)
Oliwia Rogalska (ur. 1990)
W fotografii skupia się na odpowiedzi na pytania dotyczące związku natury i kultury, szukając odpowiedzi na wpływ i stosunek człowieka do reszty świata w kontekście współczesnego posthumanizmu. Ukończyła Filozofię na Uniwersytecie Warszawskim oraz Fotografię na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Uczęszczała także do Europejskiej Akademii Fotografii. Cykl Medulla (2016) wystawiany był m.in. na Festiwalu młodej fotografii Circulation(s) w Paryżu oraz w ramach TIFF Festiwalu we Wrocławiu.