Sezon zimowy w pełni, a na stokach najbardziej znanych kurortów narciarskich trwa walka o Kryształową Kulę Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim organizowanego przez FIS. O ten prestiżowy tytuł walczą najlepsi z najlepszych i aby znaleźć się w tym gronie, trzeba być naprawdę wybitnym narciarzem. Pierwsza impreza tego cyklu odbyła się w 1967 r. w Niemczech. Zawody przeprowadzono w tylko trzech konkurencjach – wszystkie wygrał legendarny Jean-Claude Killy.
Dziś Puchar Świata to ponad 50 lat historii, pięć konkurencji (slalom specjalny, slalom gigant, super-G, bieg zjazdowy i superkombinacja) i długa lista mistrzów i mistrzyń. Poniżej przedstawiamy niektórych z nich – dziesiątkę najlepszych narciarzy wszech czasów.
Jean-Claude Killy
Pierwsza wielka gwiazda Pucharu Świata FIS. Francuz startował w cyklu tylko przez dwa lata, jednak w tym czasie odniósł aż 18 zwycięstw i dwukrotnie zdobył Kryształową Kulę dla najlepszego zawodnika sezonu. Podczas igrzysk olimpijskich rozegranych w 1968 r. w Grenoble zdobył złoto we wszystkich trzech konkurencjach alpejskich: slalomie, slalomie gigancie i biegu zjazdowym. Ikona narciarstwa i król stylu, który miał wpływ na wiele pokoleń przyszłych mistrzów.
Franz Klammer
Pochodzący z austriackiej Karyntii narciarz przez wielu jest uważany za najlepszego zjazdowca wszech czasów. Choć nigdy nie zdobył Pucharu Świata za wszystkie konkurencje, to właśnie w biegu zjazdowym triumfował aż pięć razy, odnosząc 26 zwycięstw w całym cyklu. W 1976 r. podczas igrzysk olimpijskich w Austrii zdobył złoty medal, dzięki czemu w swoim rodzinnym kraju dostał pseudonim „Kaiser” (Cesarz). Przez wielu narciarskich specjalistów nazywany ojcem carvingu, był także inspiracją dla kolejnych pokoleń. Poruszony wypadkiem, w wyniku którego jego młodszy brat, również zjazdowiec, został sparaliżowany od pasa w dół, ustanowił Fundację Franza Klammera, która pomaga poważnie kontuzjowanym narciarzom.
Ingemar Stenmark
Wybitny specjalista od technicznych konkurencji, takich jak slalom i slalom gigant. W trakcie swojej kariery w Pucharze Świata wygrywał aż 86 razy – co do dziś jest niepobitym rekordem. Zdobył także podwójne złoto na olimpiadzie w Lake Placid w 1980 r. Najlepszy pod względem techniki narciarz świata, pochodzący ze Szwecji Stenmark był w swoich latach prawdziwą gwiazdą, a jego popularność i zarobki mogły się równać z osiąganymi przez innego wybitnego szwedzkiego sportowca – tenisistę Björna Borga.
Annemarie Moser-Pröll
Jest trzykrotną medalistką olimpijską, jedyną zawodniczką, która aż sześciokrotnie zdobyła Kryształową Kulę i do 2015 r. była rekordzistką wygranych zawodów Pucharu Świata, mając na swoim koncie 62 zwycięstwa. Choć karierę zakończyła w marcu 1980 r., jej wynik został pobity dopiero w 2015 r. Dokonała tego Amerykanka Lindsey Vonn, spychając Moser-Pröll na drugie miejsce w klasyfikacji wszech czasów pod względem liczby zwycięstw. Austriaczka jest uznawana przez specjalistów za najbardziej wszechstronną zawodniczkę w historii narciarstwa alpejskiego – wygrywała zawody we wszystkich konkurencjach. W 1999 r. przyznano jej w Austrii tytuł sportsmenki stulecia.
Alberto Tomba
Włoska supergwiazda narciarstwa, królował na stokach w latach 80. i 90. Wygrywał imprezy Pucharu Świata 50 razy, specjalizował się w slalomie i slalomie gigancie. W 1988 r. podczas igrzysk w Calgary zdobył podwójne złoto, a w 1992 r. w Albertville do swoich dokonań dołożył kolejny złoty krążek. Mierzący ponad 180 cm i ważący 90 kg Włoch, przez prasę i fanów nazywany Tomba la Bomba, był pierwszym narciarzem, który zapoczątkował siłowy styl jazdy na nartach, przekładając swoje możliwości fizyczne na kolejne zwycięstwa.
Hermann Maier
Austriacki „Herminator” przez lata dominował na alpejskich stokach. Czterokrotny zdobywca Pucharu Świata, czterokrotny medalista olimpijski i sześciokrotny zdobywca medali na mistrzostwach świata. Jeden z najbardziej wszechstronnych zawodników, który charakteryzował się niezwykłą siłą i determinacją. W 2001 r. jego wspaniałą karierę przerwał wypadek motocyklowy, w którym doznał poważnego otwartego złamania i zerwania mięśni w prawej nodze. Kontuzja była tak poważna, iż wydawało się, że Maier będzie miał problemy z chodzeniem, a co dopiero z jazdą na nartach. Po długiej rehabilitacji w styczniu 2003 r. wznowił jednak starty w Pucharze Świata, zdobywając w 2004 r. małą Kryształową Kulę za bieg zjazdowy, czym udowodnił, że dla „Herminatora” nie ma rzeczy niemożliwych.
Janica Kostelić
Pochodząca z Chorwacji narciarka alpejska sześciokrotnie zdobywała medale na igrzyskach olimpijskich. Kryształową Kulę Pucharu Świata wygrała trzy razy, a ponadto pięciokrotnie była mistrzynią świata. Ciekawostką jest, że w tym samym czasie w męskim Pucharze Świata startował jej brat Ivica, który podobnie jak siostra był wybitnym narciarzem, choć Kryształową Kulę zdobył tylko raz, w 2011 r. Z powodu nawracającej kontuzji pleców i problemów z kolanami Janica Kostelić w kwietniu 2007 r. ogłosiła zakończenie kariery narciarskiej.
Lindsey Vonn
Niekwestionowana królowa, czterokrotna zdobywczyni Kryształowej Kuli Pucharu Świata FIS, ośmiokrotnie kończąca sezon jako najlepsza narciarka downhillowa, pierwsza Amerykanka, która zdobyła olimpijskie złoto w biegu zjazdowym (2010). Jest także jedną z sześciu narciarek, które wygrywały w każdej z pięciu konkurencji Pucharu Świata. W trakcie swojej kariery do 2018 r. pierwsze miejsce zdobywała 82 razy, dzięki czemu jest najbliżej pobicia rekordu Ingemara Stenmarka.
Lindsey Vonn znana jest nie tylko z sukcesów na trasach narciarskich, lecz także z kontrowersyjnych wypowiedzi, sesji zdjęciowych i dość burzliwego życia prywatnego, o którym rozpisywała się kolorowa prasa. W ostatnich latach zmagała się z poważnymi kontuzjami, jednak zawsze potrafiła wrócić na szczyt.
Z ostatniej chwili – Lindsey Vonn zapowiedziała zakończenie swojej kariery po mistrzostwach świata w lutym 2019 r., rezygnując z sięgnięcia po wciąż należący do Stenmarka rekord zwycięstw.
Tina Maze
Aktualna rekordzistka w klasyfikacji największej liczby punktów Pucharu Świata zdobytych w trakcie jednego sezonu. W 2013 r. zdobyła ich 2414, bijąc tym samym rekord Austriaka Hermanna Maiera, który w 2000 r. miał ich na swoim koncie równo 2000. Jako jedyna kobieta zwyciężyła w trakcie jednego sezonu we wszystkich pięciu konkurencjach alpejskich. Urodzona w Słowenii zawodniczka zdobyła dwa złote medale na igrzyskach olimpijskich w Soczi, lecz tylko raz wywalczyła Kryształową Kulę. Pomimo młodego wieku w 2017 r. podczas zawodów w słoweńskim Mariborze zakończyła swoją karierę, sprawiając zawód wielu fanom narciarstwa alpejskiego.
Marcel Hirscher
Specjalizujący się w slalomie i slalomie gigancie Austriak jako jedyny zawodnik w historii aż siedmiokrotnie zdobył Kryształową Kulę Pucharu Świata. Pod koniec sezonu 2018 odnotował swoje 63. zwycięstwo w pucharowych zawodach, co daje mu trzecie miejsce w rankingu – po Lindsey Vonn i wciąż prowadzącym w tej klasyfikacji Szwedem Ingemarem Stenmarkiem. Choć debiutował zaledwie 12 lat temu (w 2007 r.) to przez wielu znawców narciarstwa alpejskiego jest uważany za najbardziej wszechstronnego i utalentowanego zawodnika w historii Pucharu Świata FIS.
Marcel Hirscher po zakończonym pod koniec stycznia slalomie w Austrii zdecydowanie prowadzi w tegorocznej klasyfikacji punktowej i jest raczej murowanym kandydatem do tegorocznej, ósmej w karierze Kryształowej Kuli Pucharu Świata dla najlepszego narciarza alpejskiego na świecie.