Kasztanka
Kupujemy konia, któremu nadajemy imię Kasztanka. Następnie zapuszczamy wąsy, zamieszkujemy w Sulejówku i zmieniamy się w Józefa Piłsudskiego. W grze zwyciężamy, kiedy uda nam się dokonać przewrotu majowego i przejąć władzę nad Polską.
Kasztaniety
Zabawa muzyczna. Z kilkunastu kasztanów i gałązki kasztana konstruujemy instrument perkusyjny – kasztaniety. Następnie wykonujemy na nim coraz bardziej skomplikowane utwory i kompozycje. Zwycięża osoba, której uda się zagrać na kasztanietach „IV symfonię e-moll” Brahmsa.
Czy te kasztany mogą kłamać?
Usuwamy sobie z oczodołów gałki oczne i wstawiamy na ich miejsce kasztany. Następnie rywalizujemy w parach: stajemy naprzeciw siebie i patrzymy sobie prosto w kasztany. Kto pierwszy zmruży swoje kasztany, odpada.
Basen z kasztanami
Ze zwykłego basenu spuszczamy wodę i wsypujemy po brzegi kasztany. Stojąc na brzegu, patrzymy miesiącami, jak kasztany butwieją i gniją, zamieniając swe połyskliwe krągłości w czarną breję. Kto pierwszy wskoczy do basenu, przegrywa.
Znajdź różnicę
Zanurzamy się w miodzie od stóp do głowy, potem tarzamy się w świeżych liściach kasztanowca, w dłoniach trzymamy kasztany w łupinach i stajemy w pozie „bociana” obok prawdziwego drzewa. Prosimy znajomych, aby znaleźli 10 różnic między nami a rośliną. Dla ułatwienia szeroko otwieramy oczy, wysuwamy język i tańczymy.
Sieje i się śmieje
Mieszamy ze sobą żwir, piach, popcorn i kasztany, po czym wsypujemy mieszankę do wielkich płóciennych toreb. Każdy z uczestników zabawy przewiesza sobie torbę przez ramię i idzie w pole siać. Wygrywa ten, który pierwszy się potknie i wyląduje buzią w bruździe.
Kasztanowe wudu
Konstruujemy wraz z przyjaciółmi małe ludziki z kasztanów i zapałek, po czym każdy z nas nakłuwa swój twór igłami, szepcząc tajemne zaklęcia wudu. Wygrywa ten, któremu pierwszemu się znudzi.
Klejenie
Wyszukujemy przepastną rozpadlinę. Do jednej ze ścian uskoku przyklejamy uczestników zabawy. Pierwszego – na klej z kasztanów, drugiego – na kauczuk chloroprenowy, trzeciego – na gumę arabską, a czwartego – na ślinę. Wygrywa czwarty zawodnik.