Czajki, dudki, kosy, sójki, kawki, jerzyki i inne ptaki mają wielu przyjaciół wśród ludzi, którzy w zimie wystawiają dla nich karmniki, wiosną montują budki, latem zapewniają wodę i łąki kwietne, a jesienią zostawiają stertę liści w ogrodzie. To coś, co może zrobić każdy z nas, ale możliwości jest o wiele więcej.
Misją stowarzyszenia Jestem na pTAK! są trzy słowa: POZNAJ, POKOCHAJ, POMÓŻ. Skupieni wokół nich przyrodnicy chcą dostarczać wiedzę o ptakach, pokazując ich świat, piękno i wyjątkowość. „To nie tylko pasja i miłość do ptaków. To styl życia, codzienne wybory i sposób postrzegania świata. Stan Ziemi, naszej przestrzeni życiowej, którą dzielimy ze skowronkami, bocianami, jeżami, dębami i innymi istotami, jest sprawą wspólną i wszyscy mamy na niego wpływ. Wszyscy mamy też prawo do życia – prawo do Ziemi i jej zasobów. Żyjemy w jednym globalnym ekosystemie i od niego zależymy” – tak mówią o sobie i swoich działaniach twórcy stowarzyszenia.
Od lat realizują rozmaite akcje i projekty. Tworzą rezerwaty w różnych częściach kraju, zarażają pasją do ptaków podczas Nocy Sów, zachęcają rolników do gospodarowania przyjaznego przyrodzie, wspólnie z mieszkańcami z całej Polski tworzą Ogrody na pTAK! Liczą w nich ptaki, starają się o zaprzestanie polowań, pomagają orłom, chronią orliki, dbają o bagna, stoją na straży praw ptaków miejskich, a nad Biebrzą organizują Zloty Klubu Ptaków Polskich. Dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, propagują miłość do natury.
Stowarzyszenie prowadzi też warsztaty i projekty edukacyjne. Organizuje konkursy przyrodnicze, podsuwa pomysły na twórcze lekcje oraz ptasie gry i zabawy, publikuje. Na stronie www.jestemnaptak.pl można pobrać aplikację do rozpoznawania głosów ptaków – wraz z poradami, jak zapewnić im zdrową stołówkę i schronienie.
Bądź na pTAK! Zaangażuj się! Zostań wolontariuszem stowarzyszenia, wesprzyj je finansowo, polub je na Facebooku, śledź jego wydawnictwa. Jak mawiają ludzie z Jestem na pTAK! – razem możemy więcej!