Pod koniec października w Łódzkiem, w Kurówku, hodowca Piotr Holewa zaprezentował światu kabaczek o wadze 54 kg, deklasując rekord Tomasza Wodzińskiego z 2019 r., którego kabaczek ważył 4 kg mniej.
*
W boksie zawodowym kabaczek pana Tomasza startowałby w kategorii junior muszej, a pana Piotra – w superkoguciej.
*
Największe koguty świata przybyły do Europy prawdopodobnie z Indii. Rasa ta nazywa się brahma. Najokazalsze osobniki nie dość, że dużo ważą, to jeszcze są wysokie – niektóre koguty mają ponad 60 cm wzrostu.
*
Kura rasy brahma żyje maksymalnie osiem lat. Znacznie bardziej długowieczny jest hinduistyczny bóg Brahma, którego długość życia wynosi 311 040 000 000 000 ziemskich lat.
*
W indyjskim systemie kastowym wyróżniamy ponad 3 tys. kast i podkast. Przynależność doendogamicznej grupy społecznej jest dziedziczna, nie można zmienić kasty ani przez zawarcie małżeństwa, ani nawet wzbogacenie się. System ten został prawnie zniesiony w 1947 r., ale w praktyce nadal funkcjonuje, zwłaszcza wśród społeczności wiejskich.
*
Co do kast w Polsce: tytuły arystokratyczne i szlacheckie przestały być u nas oficjalnie uznawane w 1921 r., wraz z uchwaleniem Konstytucji marcowej. Pańszczyzna została zniesiona wcześniej przez zaborców, choć pewna jej forma, tzw. żelarka, przetrwała do 1931 r.
*
O zaborach dzieci dowiadują się już w pierwszej klasie szkoły podstawowej, m.in. z piosenki ZoZi pod tytułem Co to jest niepodległość?, która ma refren: „Co to jest niepodległość, teraz wiem już na pewno, każde dziecko dziś woła: polski dom, polska szkoła”.
*
Najstarszą znaną historykom piosenką skierowaną do najmłodszego odbiorcy jest sumeryjska kołysanka dla syna Szulgiego. Jej pierwszy wers brzmi: „U–a a–u–a”.
*
Jedną z najbardziej znanych w Polsce kołysanek, znacznie od sumeryjskich młodszą, bo z 1994 r., jest Kołysanka dla nieznajomej zespołu Perfect.
W utworze tym przewija się refren, w którym podmiot liryczny nawołuje nieznajomą, by kochała go bezgranicznie i nieprzytomnie: „jak sucha studnia wodę”.
*
W nauce toczy się dyskusja, czy woda w ziemskich oceanach przybyła na Ziemię z kometami i asteroidami, czy może jest lokalnego pochodzenia.
*
Albert Einstein uważał, że nadeszła smutna epoka – łatwiej rozbić atom, niż zwalczyć zabobon.
*
Słowo „atom” wywodzi się z greki, w której ἄτομος (átomos) oznacza coś, czego się nie da przeciąć.
*
Od 1997 r., przez kolejne trzy lata, działała w Polsce pierwsza stacja muzyczna Atomic TV. Widzowie mieli możliwość zamawiania ulubionych piosenek za pomocą pocztówek i listów – prezentowano je w programie Dzika Szafa Grająca.
*
Międzynarodowy Dzień Wychodzenia z Szafy jest obchodzony 11 października. Upamiętnia on marsz 0,5 mln osób LGBT w Waszyngtonie, który odbył się właśnie tego dnia w roku 1987.