NIEPROSTE HISTORIE
Serotonina
Michel Houellebecq, tłum. Beata Geppert
Ma 46 lat, jest wrednym nihilistą i przyjmuje nowe leki antydepresyjne, które utrzymując serotoninę na odpowiednim poziomie, niszczą jego libido. Houellebecqowski antybohater powraca, ale tym razem nie jest tak obojętny jak zwykle. Autor rozprawia się z wolnym handlem i jego konsekwencjami. Koniecznie!
Zdrój
Barbara Klicka
Wyjazd do sanatorium w Ciechocinku staje się podróżą w głąb pamięci i zderzeniem z traumami dzieciństwa, które wypełniały choroby i samotność. Zabiegi, relacje, zależności, które nie leczą, ale ranią. Intymna i znakomita językowo opowieść obnaża defekty systemu opieki zdrowotnej i nasze lęki.
Sorge
Aleksandra Zielińska
Sorge to literacki przekrój życia kobiety i przejmujące studium samotności. Trzy bohaterki w różnym wieku, trzy tragiczne losy, trzy perspektywy i zastanawiająca nieumiejętność wsparcia siebie nawzajem. W tle senne miasteczko, które już w nazwie nosi zmartwienie. Warto.
ONE
Buntowniczki. Niezwykłe życie Mary Wollstonecraft i jej córki Mary Shelley Charlotte Gordon, tłum. Paulina Surniak
Cenimy je za literacką twórczość, ale ich życie też było niesamowitą opowieścią. O buncie, wolności, pragnieniu wiedzy i niezgodzie na nierówność. Matka i córka, obie nieposkromione i ambitne. Buntowniczki Mary Wollstonecraft i Mary Shelley w pierwszej wspólnej biografii.
Pielęgniarki. Sceny ze szpitalnego życia
Christie Watson, tłum. Ewa Borówka
Watson, dziś uznana pisarka nagrodzona m.in. prestiżową Costa Book Award, przez 20 lat pracowała w brytyjskich szpitalach jako pielęgniarka. W opublikowanym w tym roku pamiętniku opisała nie tylko realia swojej pracy, lecz także historie, które przynosili ze sobą pacjenci. Zdecydowanie lepiej czytać to, niż oglądać Botoks.
Aleja Włókniarek
Marta Madejska
„Będzie w tej opowieści mnóstwo wrzecion, ale żadnej królewny i ani jednego księcia” – pisze o swojej książce autorka. Łódź powszechnie kojarzy się z przemysłem włókienniczym, a przez całe miasto przebiega szeroka aleja Włókniarzy. Ale tak naprawdę tę łódzką legendę tworzyły setki tysięcy kobiet pracujących przy krosnach na przestrzeni lat. Dobrze, że Madejska zdecydowała się o nich przypomnieć.
Anioł w domu, mrówka w fabryce
Alicja Urbanik-Kopeć
Istniały takie fabryki, w których było ich nawet więcej niż mężczyzn. Pod koniec XIX w. co czwarty robotnik w Królestwie Polskim to kobieta. Ale ich życie nie ograniczało się tylko do zakładu pracy, bo zwykle zajmowały się jeszcze domem. Choć na rynku pracy miały trudniej niż mężczyźni, to jednak od rewolucji przemysłowej zaczęła się ich stopniowa emancypacja. Kolejny zapomniany kawałek historii został odsłonięty.
WOJNA I POKÓJ
Bębny nocy. Studium
Miljenko Jergović tłum. Magdalena Petryńska
Sięgająca czasów pierwszej wojny światowej opowieść o Sarajewie, która udaje krytyczną analizę pamiętnika austriackiego leśnika Josipa Gubernika. Część postaci i wydarzeń jest tu fikcyjna, część prawdziwa, choćby słynny poeta Tin Ujević. Ciekawe.
Dom z dwiema wieżami
Maciej Zaremba Bielawski, tłum. Mariusz Kalinowski
Autor opuścił Polskę w 1968 r. Miał 17 lat i dowiedział się, że jest Żydem. Dziś to uznany w Szwecji dziennikarz. Szwedom tłumaczy Polskę, Polakom – Szwecję. W Domu z dwiema wieżami przejmująco opowiada o dziejach swojej rodziny. Dla jednych i drugich. A właściwie dla wszystkich.
Piękna rupieciarnia
Bohumil Hrabal, tłum. Aleksander Kaczorowski, Jan Stachowski
„Mnie do pisania wystarczą ludzkie historie wzięte z życia […] ciągle się zanurzam w banalnym opisywaniu pewnych szczegółów dotyczących najzwyklejszych ludzi i wciąż nie mogę zgłębić tego, czym w gruncie rzeczy jest człowiek”. Hrabal o sobie w wywiadach, listach, maszynopisach. Zdumiewająco szczera opowieść o życiu, zmaganiach z codziennością i literackich poszukiwaniach mistrza.
DEBIUTY
Nieuprzejmość
Katarzyna Kochmańska
Mocna, przenikliwa i ironiczna opowieść o zagubieniu w relacjach i uczuciach, o feminizmie i samotności. Maria, wykształcona bywalczyni wystaw, niespełniona pisarka i zawodowa scenarzystka, prowadzi nas przez skomplikowany świat swoich intelektualnych nerwic codziennych. Większość relacji, w które się wikła, jest toksyczna, a u bohaterów psychozy występują częściej niż migreny, dlatego bywa bardzo ciekawie.
Pasujesz tu najlepiej
Miranda July, tłum. Łukasz Buchalski
Zbiór debiutanckich opowiadań reżyserki i scenarzystki kina niezależnego. Pisarska wyobraźnia Mirandy July okazuje się nie mieć granic. Historie o samotności i poszukiwaniu bliskości pod jej piórem są cierpkie, dziwne i ekscentryczne, ale jednocześnie zabawne i pełne absurdów (jak ta o miłości do księcia Williama). Dla poszukujących nowych literackich doznań.
Lukier
Malwina Pająk
Córki stolicy ślepną od świateł, czyli mroczne i smutne życie dwóch młodych kobiet w Warszawie. Niewypowiedziane lęki i słowa, stłamszone emocje i doskwierające pytanie: czy ja kogoś w ogóle kocham? Opowieść o zagubieniu i toksycznych relacjach. Czekamy na więcej.