Twoja koleżanka dostała nominację do nagrody literackiej, a ty nie
Osoba niedojrzała mogłaby w furii spalić lub utopić książkę koleżanki. Ty reagujesz dojrzalej – zakładasz fałszywe konto na lubimyczytac.pl i piszesz o książce znajomej, że jest „co nieco pusta”, lecz „idealnie skrojona pod nagrody”. Niczego nie niszczysz, unikasz przemocy, a w twojej recenzji jest nawet komplement!
Dawna sympatia wrzuca zdjęcie z obecnym partnerem/partnerką
Osoba niedojrzała mogłaby zostawić pod ich zdjęciem nieprzychylny komentarz. Ty reagujesz dojrzalej – prosisz atrakcyjnego kolegę/atrakcyjną koleżankę o przysługę, robisz sobie z nim/nią wspólne zdjęcie i wrzucasz na swojego walla z podpisem „MIŁOŚĆ”.
Dziecko, bawiąc się, potłukło talerz
Osoba niedojrzała mogłaby skarcić dziecko. Ty reagujesz dojrzalej – mówisz smutno i spokojnie: „Ten talerz był w naszej rodzinie od dziesięcioleci, ale cieszę się, że dobrze się bawiłeś”.
Kot łapie cię pazurami, domagając się zabawy
Osoba niedojrzała mogłaby niecierpliwym ruchem odsunąć kota albo na niego nakrzyczeć. Ty reagujesz dojrzalej – spokojnie bierzesz jego wędki i piłeczki, wynosisz na śmietnik, dodając w ramach pouczenia, że zabawa nie jest dla brutali.
W sklepie osiedlowym zabrakło twoich ulubionych ciasteczek
Osoba niedojrzała mogłaby zrobić ekspedientce awanturę. Ty reagujesz dojrzalej – grzecznie się żegnasz, wychodzisz ze sklepu i nigdy do niego nie wracasz.
Podwładny ma pretensję, że nie dostał od ciebie podwyżki
Osoba niedojrzała mogłaby ostro zbesztać podwładnego, wykorzystując swoją pozycję władzy. Ty reagujesz dojrzalej – mówisz, że rozumiesz jego żal, ale w sytuacji planowanej redukcji etatów nie miałaś/nie miałeś głowy do zajmowania się podwyżkami. Dodajesz, że praca z nim to wielka przyjemność i będziesz ją zawsze dobrze wspominać, niezależnie od tego, co się stanie.
Ktoś zajechał ci drogę
Osoba niedojrzała wyszłaby z samochodu i nawrzeszczała na drugiego kierowcę, używając wulgarnych słów. Ty reagujesz dojrzalej – powstrzymujesz się, spokojnie jedziesz dalej i dopiero po powrocie do domu krzyczysz na bliską osobę (bez przekleństw).
Dziecko płacze, bo kolega z przedszkola stworzył ładniejszą rzeźbę z kasztanów
Osoba niedojrzała miałaby do dziecka pretensję o porażkę, wzmacniając jego poczucie niskiej wartości. Ty reagujesz dojrzalej – razem z dzieckiem włamujecie się wieczorem do przedszkola i niszczycie rzeźbę kolegi. Niech dziecko wie, że nikt z wami nie wygra, nigdy!