Wyobraź sobie, że zamiast kupować przetworzone jedzenie w hipermarkecie, idziesz do ogrodu i samodzielnie wybierasz pomidory, a przy okazji poznajesz ludzi, którzy częstują cię ciastem rabarbarowym. Tak wyglądają zakupy w niektórych kooperatywach spożywczych. Tak mógłby wyglądać świat…
Dostęp do zdrowej, świeżej żywności, maksymalnie skrócony łańcuch pośredników, kontakt z rolnikiem, budowanie wspólnoty i nauka kompromisów to główne zalety kooperatyw spożywczych. Opierają się one na zaufaniu, osobistym zaangażowaniu, wspólnej pracy i wierze w to, że wspierając wytwórców, tworzymy lepszy świat. Udział w kooperatywie jest też realnym sprzeciwem wobec obecnego systemu żywnościowego. Pokazuje alternatywne sposoby pozyskiwania żywności, które ściśle wiążą się z takimi wartościami, jak szacunek, odpowiedzialność, równowaga czy umiar.
Po pierwsze współpraca
Grupa składająca się z sąsiadów, miłośników dobrego jedzenia zbiera się np. w czwartki albo w soboty. Ktoś jest odpowiedzialny za wyprawę do rolnika po ziemniaki, ktoś za ważenie, pakowanie oraz wydanie. Zwykle funkcje zmieniają się rotacyjnie i każdy