Przy okazji tych praktyk nie staraj się niczego na siłę doświadczyć czy poczuć. Pozwól sobie na swobodną eksplorację, lekkość i poczucie humoru. Tym samym ten czas refleksji będzie daniem sobie przestrzeni, bez konieczności robienia, doświadczania czy osiągania czegokolwiek.
Medytacja gorąca
Pomyśl o tym, z czym kojarzy ci się ciepło, nie tylko w sensie fizycznych, sensorycznych doznań, lecz także pod względem przeżywanych emocji, a nawet motywacji, które może ci dawać.
Pozwalając sobie najpierw doświadczyć, jak to jest poczuć gorąco na ciele niczym muskające promienie słońca, poczuć gorąco w powietrzu, którym oddychasz, czując je w ustach, słysząc dźwięki kojarzące ci się z gorącem, widząc barwy, kolory, kształty, obiekty także z nim skojarzone. W pełni pozostając przez chwilę z tymi wrażeniami zmysłowymi, skupiając się też na swoim ciele i jego doznaniach. Obserwując, jak one się zmieniają, w którym momencie są przyjemne, w którym nieprzyjemne, a w którym po prostu neutralne.
Następnie skup się na emocjach związanych z tym, czego teraz doświadczasz. Zauważ, jakie emocje się pojawiają – czy są jednostajne, czy też zmieniają się, przenikają. Niczego nie forsując. Jedynie dostrzegając to, co pojawia się w związku z poczuciem, myślą o gorącu i jego przejawach.
Na sam koniec pomyśl o tym, co daje ci to fizyczne i emocjonalne poczucie gorąca, w czym ci pomaga, w czym cię wspiera. Pamiętając, że zawsze możesz powrócić do tego poczucia czy wyobrażenia.
Refleksja nad wodą i przepływem
Możesz udać się nad wodę lub też po prostu ponownie wyobrazić ją sobie w formie rzeki, przepływu, jako taką, która się porusza, której nurt się zmienia. Obserwując czy też wyobrażając sobie, jak woda przechodzi przez różne miejsca, dotyka różnych powierzchni, jak zmienia się pod wpływem powietrza, w dalszym ciągu jednak pozostając w ruchu.
Zobacz, jakie to w tobie powoduje uczucia, a także refleksje, lecz bez potrzeby dojścia do jakichś konkretnych wniosków, żeby coś osiągnąć, ponownie dając sobie jedynie pozwolenie na bycie w doświadczaniu z tym, co jest, co przychodzi, z tym, co odchodzi.
Refleksja nad szczerością
Zadaj sobie pytanie, co oznacza dla ciebie być szczerym, autentycznym – wobec siebie samego, osób bliskich, dalszych, osób może zupełnie obcych, a może nawet wobec czegoś tak abstrakcyjnego jak budynki, przestrzeń miasta, w której się poruszasz, wobec przyrody, zwierząt.
Zadaj sobie pytanie (lub skorzystaj ze wspomnienia), po czym rozpoznajesz w sobie szczerość w kontekście swojego wyrazu twarzy, ruchów ciała, sposobu poruszania się, spojrzenia, tonu głosu. Zobacz, co wtedy się z tobą dzieje – w ciele, w myślach, w uczuciach – jak to wpływa na te różne relacje, twoje funkcjonowanie, jak inni na to reagują, czy to poczucie musi wyrażać się w słowie czy w milczeniu, zachowaniu lub wstrzymaniu się od niego. Zobacz, jaki wtedy jest twój świat, co się zmienia i w jaki sposób.
Zadaj sobie także pytanie (lub ponownie skorzystaj ze wspomnienia), co oznacza dla ciebie szczerość ze strony innych, jak ty na to reagujesz, po czym to rozpoznajesz u ludzi, jak na ciebie wpływa – na twoje myśli, emocje, zachowanie, sposób bycia – przebywanie z tymi, u których rozpoznajesz szczerość.
Bycie z nagością i lekkością
Pomyśl o tym, jak to jest być nago, w miejscu bezpiecznym nie tylko fizycznie, lecz także w emocjach, co oznacza poczucie przestrzeni, lekkość, swobodę, rozluźnienie. Ta nagość nie musi być bowiem koniecznie skojarzona z erotyką – może oznaczać coś erotycznego, a może też być niewinna, bez potrzeby odnoszenia się do niczego, nikogo, niczym poczucie oddychania, nieskrępowane, delikatne. Kontempluj swoje poczucie nagości, które może na przykład mieć miejsce, gdy bierzesz kąpiel, prysznic czy pływasz w wodzie. Pozwalając sobie pomyśleć o tym, jak to jest, gdy ciało jest niczym nieskrępowane, bez bycia napiętym, opiętym przez ubranie czy też emocjonalne poczucie zawstydzenia, oceny. Po prostu na chwilę mogąc być w tym poczuciu miłej nagości, lekkości, swobody.
Soczystość
Gdy nadejdzie lato, pozwól sobie na spacer, realny albo też w wyobraźni. Zobacz, gdzie, w czym odnajdujesz soczystość, czy w tym, co widzisz, czy w zapachu, czy też może w dotyku. Zobacz, jak to jest odnaleźć soczystość lata, jakie tutaj pojawiają się skojarzenia. Może na przykład soczystość jest zaangażowanym ruchem, a może ruchem powolnym, żywotnością, ożywieniem, dźwiękiem. Może objawia się w samej przyrodzie, a może w zauważeniu drugiej osoby.
W trakcie tej eksploracji zobacz też, jak na tę soczystość reagujesz, czy przekłada się na twoje wewnętrzne poczucie ożywienia – w ciele, oddechu, w emocjach. Jak to poczucie wpływa na twoje działania.